Siwienie włosów – jakie są przyczyny i czy można zahamować ten proces?
Dlaczego włosy siwieją? Czy można ten proces odwrócić lub zatrzymać? Jak sobie radzić z siwymi włosami? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik!
Spis treści
Siwienie włosów to nieunikniony proces zachodzący wraz z wiekiem, który prędzej czy później dotknie każdego z nas. Jakie są jego przyczyny? Czy zjawisko można spowolnić albo powstrzymać? Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz wiele praktycznych wskazówek dotyczących radzenia sobie z siwiejącymi włosami.
Siwienie włosów – przyczyny
Co sprawia, że Twoje włosy z czasem zaczynają siwieć?
- Za kolor włosów odpowiadają barwniki produkowane w wyspecjalizowanych komórkach – melanocytach. Ich rolą jest produkcja melaniny. Substancja stanowi zbiór pigmentów, których liczba i rodzaj przekłada się na konkretną barwę włosów. Wraz z wiekiem produkcja melaniny spada, w wyniku czego ilość barwnika w nowo wzrastających włosach jest niższa, a kolor staje mniej intensywny. To naturalny, fizjologiczny proces wynikający ze starzenia się organizmu i zachodzących w nim zmian biochemicznych oraz metabolicznych. Być może nie jest to informacja, którą chcesz usłyszeć, ale siwe włosy pojawiające się wraz z upływem czasu, są w pełni normalne i nieuniknione,
- Miej świadomość, że siwienie włosów, zwłaszcza przedwczesne, może mieć też inne podłoże i przyczyny. Do najczęstszych należą:
- Niedobory pokarmowe (np. witaminy B12, kwasu foliowego, miedzi),
- Choroby tarczycy,
- Niedożywienie,
- Zaburzenia hormonalne,
- Przewlekły stres.
Czynniki te mogą doprowadzić do tego, że siwe włosy pojawią się zdecydowanie wcześniej. W takich sytuacjach niezbędna jest diagnostyka pod okiem wykwalifikowanego lekarza w celu ustalenie przyczyny problemu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Im szybciej zostaną podjęte działania, tym większe szanse na to, że zatrzymasz lub spowolnisz przedwczesne siwienie włosów.
Siwienie włosów – w jakim wieku?
Pierwsze siwe włosy u różnych osób pojawiają się w zupełnie innym wieku. U niektórych proces zachodzi jeszcze przed ukończeniem 40. roku życia, a inni do 50. urodzin nie muszą się martwić farbowaniem kosmyków. Nie istnieje granica wieku, powyżej której włosy zaczną zmieniać kolor. Jest to w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. Jeśli u Twoich rodziców lub dziadków srebrne włosy pojawiły się bardzo późno, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u Ciebie będzie podobnie.
Za przedwczesne siwienie uważa się obecność siwych włosów u osób przed ukończeniem 20. roku życia u populacji kaukaskiej oraz poniżej 30. roku życia u populacji afroamerykańskiej. Każdy przypadek powinien być wtedy skonsultowany z lekarzem. Stopniowe pojawianie się siwych włosów u starszych osób w większości przypadków jest już procesem fizjologicznym, uwarunkowanym czynnikami genetycznymi oraz zmianami zachodzącymi w organizmie wraz z wiekiem.
Czy można odwrócić siwienie włosów?
Siwienie włosów, będące naturalnym procesem postępującym wraz z wiekiem, jest nieuniknione i nieodwracalne. Obecnie nie istnieją w pełni skuteczne metody pozwalające na zahamowanie lub odwrócenie procesu. Działania opierają się głównie na wykorzystywaniu kosmetyków lub zabiegów fryzjerskich maskujących siwy kolor włosów. Preparaty kosmetyczne nie zmieniają odcienia kosmyków na stałe.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku siwienia niezwiązanego z fizjologicznymi procesami starzenia organizmu. Jeśli jest ono wynikiem np. niedoborów pokarmowych, zaburzeń gospodarki hormonalnej czy innych procesów chorobowych, jego wyeliminowanie i przywrócenie homeostazy organizmu pomoże zahamować i odwrócić proces siwienia. Pamiętaj, aby każdą taką sytuację konsultować z lekarzem, ponieważ czas diagnozy i jak najszybsze wprowadzenia leczenia odgrywają dużą rolę.
Jak powstrzymać siwienie włosów?
Jak już wspomnieliśmy, aktualnie niestety nie istnieje żadna skuteczna metoda. Nie można zahamować naturalnego siwienie włosów, które wynika z upływu czasu, a nie zaburzeń funkcjonowania organizmu. W celu ukrycia srebrnych kosmyków można podjąć jedynie działania maskujące poprzez wykorzystanie specjalnych, dedykowanych ku temu preparatów.
- Najczęściej stosuje się farby do włosów oraz płukanki do włosów. Są to jednak zabiegi, które należy powtarzać regularnie, ponieważ nie zmieniają one koloru włosów na stałe. Odrastające włosy z mniejszą ilością barwnika wciąż będą widoczne. Farbowanie włosów w domu lub u fryzjera pozwala ukryć siwy kolor i nadać inny odcień – zbliżony do naturalnego lub całkowicie różny. Asortyment produktów koloryzujących jest bardzo szeroki,
- Możesz wybierać spośród wielu trwałych farb, płukanek oraz szamponów, które zapewniają czasową zmianę koloru. Jeśli szukasz produktów do samodzielnej koloryzacji w domu, sprawdź takie kosmetyki, jak np. farba do włosów, 6 ciemny blond Phyto Color, farba do włosów 9.3 Bardzo jasny złoty blond Phyto Phytocolor, farba do włosów, 5,7 jasny kasztanowy brąz Phyto Color,
- Zwracaj uwagę na skład wykorzystywanych produktów, ponieważ częsta koloryzacja może pogarszać kondycję włosów. Dobrze więc, aby kosmetyki były wzbogacone w substancje ochronne i regenerujące włosy. Pamiętaj też, że farbowane, siwe włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, żeby kolor utrzymywał się jak najdłużej, a włosy były zdrowe i silne. Jeśli regularnie wykonujesz koloryzację, postaw na kosmetyki do włosów przygotowane specjalne dla włosów farbowanych,
- Szampony do włosów, odżywki do włosów i wcierki do włosów powinny mieć działanie przedłużające świeżość koloru, odżywiające, nawilżające i regenerujące. Jeżeli szukasz odżywki bez silikonów, która wygładza pasma, jednocześnie ich nie obciążając, zobacz np. odżywkę do włosów Delia Cameleo Kolagen i Biotyna. Potrzebny Ci kosmetyk, który nada włosom połysk? Sprawdź naftę z biopierwiastkami Kosmed.
Dobrą wiadomością jest to, że coraz częściej producenci kosmetyków do pielęgnacji włosów pracują nad opracowaniem produktów, których zastosowanie mogłoby przywrócić naturalny kolor włosów bez użycia pigmentów barwiących. Przykładem może być np. kuracja przeciw siwym włosom Phyto RE30. Powstała ona po ponad 6 latach badań i obejmuje rewolucyjną technologię opartą o peptyd RE30. Jest to opatentowana, aktywna substancja zwiększająca produkcję melaniny w obrębie cebulek włosowych. Preparat dodatkowo zawiera ekstrakt z purpurowego tulipana, który dodatkowo ma dodawać włosom sprężystości i siły. Aż 98% składników produktu ma pochodzenie naturalne.
Siwienie włosów – zapobieganie
Siwienie włosów to proces nieunikniony. Można jednak zminimalizować ryzyko przedwczesnego siwienia, zapewniając swojemu organizmowi optymalne warunki do pracy oraz każdego dnia podejmując działania pozytywnie wpływające na ogólny stan zdrowia. Styl życia może wpływać na kondycję włosów, dlatego nie bagatelizuj kwestii, takich jak zdrowe żywienie, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia jakość snu czy unikanie stresu.
- Niebagatelną rolę odgrywa Powinna dostarczać wszystkich makroskładników oraz witamin i minerałów w odpowiednich ilościach, aby nie dopuścić do ich niedoborów i wynikających z tego konsekwencji. Jadłospis musi być urozmaicony i jak najmniej przetworzony. Unikaj też restrykcyjnych, eliminacyjnych, niskokalorycznych diet bez wskazań medycznych, ponieważ są one dużym stresem i szokiem dla organizmu. Ponadto negatywnie wpływają na funkcjonowanie i mogą powodować niedobory, zaburzenia hormonalne, a w efekcie przedwczesne siwienie włosów,
- Bardzo ważna jest też umiejętność radzenia sobie ze stresem. Nadmierny, zwłaszcza przewlekły stres, niepokój, nieprawidłowa higiena snu mogą być związane z przedwczesnym siwieniem. W zabieganym świecie, w którym żyjemy, naucz się radzić sobie z negatywnymi emocjami, odpuszczać, niwelować stres i pozwolić sobie na relaks i odpoczynek.
Podsumowanie
Siwienie włosów to nieunikniony i aktualnie nieodwracalny oraz niemożliwy do całkowitego zahamowania proces. Jest skutkiem zmian zachodzących w organizmie wraz z wiekiem. Może wynikać również z różnego rodzaju zaburzeń funkcjonowaniu, zwłaszcza jeśli pojawia się przedwcześnie. Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z siwymi włosami jest ich koloryzacja – domowa lub w salonach fryzjerskich. Pamiętaj jednak, że włosy farbowane wymagają specjalnej pielęgnacji. Tylko w ten sposób jak najdłużej utrzymasz je w dobrej kondycji.
Źródła:
- Naieni F., Ebrahimi B., Vakilian H., Serum iron, zinc, and copper concentration in premature graying of hair, Biol Trace Elem Res, R. 146, cz. 1 (2021), s. 30-34
- Kumar A., Shamim H., Nagaraju U., Premature Graying of Hair: Review with Updates, Int J Trichology, R. 10, cz. 5 (2018), s. 198-203
- Yale K., Juhasz M., Mesinkovska N., Medication-Induced Repigmentation of Gray Hair: A Systematic Review, Skin Appendage Disord, R. 6, cz. 1 (2020), s. 1-10
- Shmerling R. Why does hair turn gray? https://www.health.harvard.edu/blog/hair-turn-gray-2017091812226#:~:text=Your%20hair%20follicles%20produce%20less,role%20in%20when%20this%20starts. [dostęp: 14.04.2023 r.]