Kąpanie psa – jak i czym myć swojego pupila?
Jeśli szukasz praktycznych wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób, jak często i jak myć swojego psa, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości.
Spis treści
Utrzymanie prawidłowej i regularnej higieny psa bywa sporym wyzwaniem. Jeśli zastanawiasz się, jak robić to prawidłowo, jak często Twój pupil potrzebuje kąpieli i jakie kosmetyki będą najlepsze, przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim wiele przydatnych wskazówek.
Jak często kąpać psa?
Odpowiedź na to pytanie zależy od bardzo wielu czynników. Niektóre psy wymagają częstych kąpieli, a innym wystarczy mycie raz na kilka miesięcy.
Jeśli jedną z ulubionych rozrywek Twojego pupila jest tarzanie się w błocie lub bieganie po kałużach, regularne czyszczenie jego sierści może okazać się koniecznością.
Czym myć psa?
Podczas mycia psa wykorzystuj wyłącznie specjalne, przeznaczone do tego kosmetyki dla zwierząt. Produkty powinny być dopasowane do rodzaju i kondycji sierści, a także skóry zwierzaka. Psy z długą, gęstą sierścią spędzające większość czasu na zewnątrz na ogół wymagają zdecydowanie solidniejszego czyszczenia. Przeznaczone dla nich szampony powinny poradzić sobie nawet z dużymi zabrudzeniami i kołtunami. Przy ich wyborze sprawdź, czy posiadają dodatkowe właściwości regenerujące i ułatwiające rozczesywanie. Wśród szamponów dla psów można wyróżnić m.in.:
- Szampon głęboko oczyszczający dla psów krótko- i długowłosych Psia Kostka,
- Szampon pielęgnacyjny dla psów ras białych i biszkoptowych Psia Kostka z gliceryną, betainą oraz pielęgnującymi olejami roślinnymi,
- Suchy szampon odświeżający dla psów i szczeniąt Psia Kostka, który jest przeznaczony do wykorzystania pomiędzy tradycyjnymi kąpielami.
Sprawdź popularne kategorie
Na co musisz zwrócić uwagę, kupując odpowiedni kosmetyk?
Bezzapachowy szampon | Wybierając szampon dla psa, zwróć uwagę, aby nie miał żadnego zapachu. Zwierzęta bardzo tego nie lubią i czują się niekomfortowo, jeżeli cokolwiek maskuje naturalną woń. Węch psów jest zdecydowanie silniejszy niż u ludzi, więc to, że Ty niczego nie czujesz, nie znaczy, że Twój pies ma podobnie. |
Przeznaczony dla psów | Pamiętaj, żeby nie używać do kąpania psa szamponów dla ludzi, co wynika głównie z różnicy w pH skóry. Zachwianie jej równowagi poprzez wykorzystanie nieodpowiednich produktów może doprowadzić do podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenia skóry. Ponadto zwiększy ryzyko niektórych chorób dermatologicznych. |
Naturalny skład szamponu | Nie zapominaj też, że szampony mają kontakt nie tylko z sierścią Twojego pupila, ale również z jego skórą. Szukaj kosmetyków o naturalnym składzie, działaniu nawilżającym, regenerującym i łagodzącym, bez zbędnych, potencjalnie podrażniających dodatków. |
Jeśli Twój pies ma wyjątkowo wrażliwą, delikatną skórę, sięgnij po produkt hipoalergiczny, np. hipoalergiczny szampon dla psów wrażliwych i szczeniąt Psia Kostka zawierający 95% naturalnych komponentów. To produkt wegański bez dodatków zapachowych. Najlepiej jednak problem skonsultować się z weterynarzem. Aktualnie masz dostęp do bardzo wielu specjalistycznych artykułów przeznaczonych do różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych. Lekarz weterynarii doradzi Ci wybór właściwego preparatu.
Oprócz szamponów zaopatrz się również w odżywki dla psów. Są one przydatne w szczególności u zwierząt z długą, gęstą sierścią i widocznymi zabrudzeniami powodującymi plątanie i powstawanie kołtunów. Zasady wyboru odżywki są takie same jak w przypadku szamponów. Nie powinny zawierać żadnych składników drażniących ani zapachowych. Odżywiające, wygładzające i regenerujące działanie odżywek sprawia, że sierść staje łatwiejsza do rozczesania, przyjemna w dotyku oraz wygląda na zdrowszą i bardziej lśniącą.
Jak myć psa?
Kąpiel może być zarówno przyjemny obowiązkiem dla psa i jego właściciela, jak i trudnym wyzwaniem, którego najchętniej chciałbyś uniknąć. Niektóre zwierzaki traktują mycie jako świetną zabawę, chwilę relaksu, inne z kolei zdecydowanie za nią nie przepadają, a nawet uważają ją za zagrożenie. Najważniejsze, aby kąpiel psa była bezpieczna. Jeśli Twój pupil nie lubi tej aktywności, wierci się, ucieka, zachowuje niespokojnie, w pierwszej kolejności zadbaj o wszelkie środki bezpieczeństwa i zapewnij mu jak największy komfort.
- Psa możesz umyć w dmuchanym basenie w ogrodzie, brodziku prysznica lub w wannie. Dmuchany basen będzie jednak dobrym pomysłem głównie dla małych zwierząt, które są grzeczne, a kąpiel nie jest dla nich problemem. Większe psy, zachowujące się niespokojnie podczas kąpieli, mogą zniszczyć basen. Jeśli myjesz psa w wannie lub brodziku, wyłożyć je wcześniej antypoślizgową matą. Najlepszą porą na kąpiel jest wieczór, kiedy wrócisz już z psem z ostatniego spaceru. Po umyciu zwierzak powinien zostać w domu przez około 3-4 godziny, dlatego pielęgnacja pupila we wcześniejszych godzinach zwykle nie jest zalecana,
- Kąpiel zacznij od zwilżenia sierści psa. Najlepiej robić to w kierunku od tyłu do przodu, delikatnie polewając pupila wodą. Uważaj, aby nie zalać psu uszu, oczu i pyska. Głowę wystarczy delikatnie zmoczyć - możesz użyć do tego np. gąbki lub ściereczki. Na zwilżoną sierść nałóż szampon i rozprowadź go na sierści zwierzaka, zwracając uwagę na najbardziej zabrudzone miejsca. Następnie dokładnie spłucz powstałą pianę. Możesz nałożyć również specjalną odżywkę, która wzmocni, nawilży i wygładzi sierść, ułatwiając jej rozczesywanie. Nie jest to obowiązkowy etap, ale bywa bardzo pomocny u psów z długą, gęstą sierścią,
- Po zakończeniu mycia pozwól psu na samodzielne otrzepanie się z nadmiaru wody, a następnie owiń go czystym, suchym ręcznikiem, delikatnie wycierając sierść. Unikaj gwałtownych ruchów i mocnego tarcia. Jest to najszybszy sposób na wysuszenie pupila pod warunkiem, że Twój pies nie ma problemu z dźwiękiem suszarki i dobrze ją toleruje. W przeciwnym wypadku postaraj się dokładnie osuszyć sierść ręcznikiem i pamiętaj o jej prawidłowym wyczesaniu,
- Do kąpieli możesz wrzucić różne artykuły dla zwierząt np. gumowe zabawki, które zajmą uwagę psa, a Ty będziesz w stanie szybko i sprawnie go umyć. Dobrze sprawdzają się również specjalne naklejki na ściany. W przypadku bardzo opornych psów rozsmaruj przestrzeń mokrą karmą i pozwól ją zwierzakowi lizać podczas kąpieli.
W jakiej temperaturze wody kąpać psa?
Standardowo poleca się kąpać psa w wodzie o temperaturze ok. 37-39 stopni Celsjusza. Zawsze jednak bacznie obserwuj reakcje swojego pupila. Zwracaj uwagę, czy czuje się komfortowo i czy nie wykazuje oznak, że jest mu za zimno lub za gorąco. Latem podczas upałów możesz nieco obniżyć temperaturę wody, aby przynieść psu ulgę, zwłaszcza jeśli wyjątkowo źle znosi taką pogodę.
Podsumowanie
Kąpanie psa może być zarówno świetną zabawą, jak i prawdziwym wyzwaniem. Bez względu na to, czy Twój pupil lubi mycie, czy ucieka, jak tylko zobaczy, że nalewasz wody do wanny, zadbaj o jego komfort i bezpieczeństwo. Wybieraj odpowiednie, dostosowane do potrzeb pupila szampony. Zwracaj uwagę na właściwą temperaturę wody, użyj maty antypoślizgowej i zapewnij dostęp do zabawek. To podstawowe zasady, o które musisz troszczyć się podczas każdej kąpieli.