Jak i czym umyć podłogę? Domowe sposoby na umycie podłogi bez smug

29. 9. 2023 · 5 minut czytania

Zachowaj higienę i estetykę swoich przestrzeni dzięki naszym wskazówkom dotyczącym mycia podłogi. Podpowiadamy, jak myć podłogę i jakich środków użyć, by uniknąć smug.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak i czym umyć podłogę? Domowe sposoby na umycie podłogi bez smug

Systematyczne mycie podłóg pozwala utrzymać higieniczną i estetyczną przestrzeń oraz przedłużyć trwałość powierzchni podłogowych. W artykule podpowiadamy jak efektywnie i skutecznie myć różne rodzaje podłóg, które środki czystości i narzędzia wybrać oraz jakie praktyki stosować, aby uzyskać doskonałe rezultaty i uniknąć nieestetycznych smug.

Jak myć podłogę?

Czasy naszych babć, które podczas sprzątania domu i mycia podłóg, miały do dyspozycji wyłącznie bawełnianą, dobrze chłonną ścierkę, już dawno minęły. Obecnie w sklepach dostępny jest szeroki wybór akcesoriów do sprzątania, których zadaniem jest ułatwienie i skrócenie codziennych porządków. Począwszy od różnego rodzaju mopów, aż po środki do czyszczenia powierzchni bezpieczne dla podłóg i dla otoczenia. Niezależnie od wybranej metody czyszczenia i rodzaju detergentu, kluczowe jest trzymanie się podstawowych zasad, dzięki którym podłoga zyska świeżość bez smug i zacieków.

Jak myć podłogę?

O czym należy pamiętać?

  • Zaczynając mycie podłogi, upewnij się, że pomieszczenie jest uporządkowane i wolne od przeszkód. W miarę możliwości przesuń meble, usuń dywany i inne przedmioty z podłogi, aby uzyskać dostęp do całej powierzchni.
  • Jeśli na podłodze znajdują się drobiny, takie jak piasek czy okruchy z jedzenia, zacznij od odkurzenia lub zamiecenia podłogi, dzięki czemu ograniczysz ryzyko zarysowania i uszkodzenia powierzchni.
  • W zależności od rodzaju podłogi i zaleceń producenta, przygotuj wiadro z odpowiednią ilością ciepłej lub letniej wody oraz mop z czystą końcówką.
  • Decydując się na użycie detergentu, dodaj go do wody zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Przed rozpoczęciem czynności dokładnie sprawdź, czy wybrany preparat jest odpowiedni dla rodzaju podłogi, którą planujesz umyć.
  • Zanurz mop w wodzie, a następnie dokładnie odciśnij nadmiar płynu. Zacznij od jednego końca pomieszczenia i pracuj w kierunku wyjścia.
  • Staraj się nie zostawiać nadmiaru wody na podłodze, szczególnie na powierzchniach drewnianych lub laminowanych. Suchą ściereczką lub czystym mopem „na sucho” natychmiast wycieraj mokre obszary, aby uniknąć uszkodzeń.
  • W trudno dostępnych miejscach lub wokół mebli, gdzie mop nie może dotrzeć, możesz użyć małej szczotki lub ściereczki.
  • Po umyciu podłogi pozostaw ją na chwilę, aby wyschła, a następnie przesuń meble na swoje miejsce i rozłóż dywany.

Przeczytaj, jak powinno wyglądać mycie okien, aby uniknąć nieestetycznych smug.

Sprawdź popularne kategorie

Czym umyć podłogę?

Do czynności porządkowych będziesz potrzebowała kilku podstawowych akcesoriów, takich jak mop, wiadro oraz wybrany środek czyszczący, który powinien być dostosowany do rodzaju podłogi, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń. W sprzedaży dostępne są tradycyjne i skoncentrowane formuły, ekologiczne środki czystości, bez agresywnych chemikaliów lub z ich zawartością, o niskim poziomie zapachu lub intensywnie aromatyzowane itp. Tak naprawdę ostateczna decyzja co do wyboru produktu uwarunkowana jest konkretnymi potrzebami, dlatego przed zakupem sprawdź, jakim środkiem należy umyć podłogę i dokładnie zapoznaj się z instrukcją użycia umieszczoną na opakowaniu. Aby mieć pewność, że wybrany preparat nie uszkodzi nawierzchni, nie spowoduje uszkodzeń i nie pozostawi plam, przed użyciem jakiegokolwiek środka, przetestuj go na małym, niewidocznym obszarze podłogi.

Czym umyć podłogę?

Zobacz nasze propozycje preparatów do mycia podłogi.

Warto wiedzieć
Alternatywą dla gotowych detergentów dostępnych w sklepach jest domowy środek czyszczący, który przygotujesz z wody i octu. Wymieszaj 1 część octu (np. białego octu) z 4 częściami ciepłej wody i użyj mieszanki do mycia podłogi. Ocet działa niczym naturalny środek czyszczący i dezynfekujący, w efekcie czego skutecznie usunie zabrudzenia i drobnoustroje znajdujące się na powierzchni. W przypadku drewnianych podłóg możesz dodać do roztworu niewielką ilość oliwy z oliwek, która dodatkowo pięknie je nabłyszczy i zabezpieczy przed zarysowaniami.

Jaką wodą myć podłogę?

Podczas mycia podłogi zazwyczaj zaleca się używanie letniej lub ciepłej wody. Temperatura powinna być komfortowa dla rąk, ale nie gorąca, aby uniknąć uszkodzeń niektórych rodzajów podłóg, takich jak drewno czy laminat. Warto jednak mieć na uwadze, że konkretne zalecenia dotyczące temperatury wody mogą różnić się w zależności od rodzaju podłogi, dlatego zawsze należy sprawdzić instrukcję producenta.

  • Wysoka temperatura może prowadzić do skurczenia się lub rozszerzenia materiału, czego konsekwencją są pęknięcia, deformacje lub odpryski.
  • Co równie istotne gorąca woda szybciej paruje, co utrudnia równomierne mycie i pozostawia nieestetyczne smugi.
  • Kluczowy jest także komfort osoby sprzątającej – przypadkowe zachlapanie się gorącą wodą podczas mycia podłogi może być bolesne i powodować oparzenia.
Jaką wodą myć podłogę?

Jak często myć podłogę?

Częstotliwość mycia podłogi zależy od kilku czynników, w tym rodzaju podłogi, stopnia ekspozycji na zanieczyszczenia i stylu życia domowników, dlatego w tej kwestii nie ma odgórnych zaleceń. Najważniejsze jest regularne usuwanie znajdujących się na podłodze zanieczyszczeń i utrzymywanie jej w akceptowalnym stanie. Unikniesz w ten sposób gromadzenia się brudu, który może wpływać na zdrowie domowników, zwłaszcza osób cierpiących na alergie lub astmę.

Co więcej, niektóre zanieczyszczenia, takie jak piasek, mogą działać jak „szlifierka” i powodować ścieranie powierzchni, dlatego regularne sprzątanie wydłuża żywotność podłogi, a także wpływa na wygląd i estetykę pomieszczenia. Jeśli w domu przebywają dzieci lub zwierzęta, podłoga będzie brudziła się szybciej, a co za tym idzie – będzie wymagała częstszego mycia, tak więc, aby utrzymać ją w jak najlepszym stanie, należy dostosować rutynę mycia do własnych potrzeb, zwyczajów i warunków panujących w domu.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego środka czyszczącego i techniki mycia, dostosowanych do rodzaju podłogi, jest kluczowy dla uzyskania doskonałych rezultatów. Bez względu na to, czy masz podłogę drewnianą, płytki ceramiczne czy panele, właściwa i systematyczna pielęgnacja wpłynie nie tylko na zdrowie i komfort domowników, ale również na trwałość powierzchni, czyniąc pomieszczenia bardziej przyjaznymi i atrakcyjnymi.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice