Jak dbać o cienkie włosy? Pielęgnacja włosów cienkich
Kondycję cienkich włosów możesz zauważalnie poprawić, dzięki zmianom w pielęgnacji i stylu życia. Sprawdź, o czym warto pamiętać!
Spis treści
Cienkie, delikatne włosy to zmora wielu kobiet. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Tylko wielokierunkowe działanie sprawi, że pasma zyskają zdrowy wygląd, wzmocnią się i będą chronione przed działaniem czynników zewnętrznych. Jak pielęgnować cienkie włosy? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby.
Jak pielęgnować cienkie włosy?
Cienkie, słabe włosy potrzebują prawidłowej pielęgnacji i ochrony przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, na które niestety narażone są każdego dnia. Dzięki temu możesz poprawić kondycję pasm oraz wzmocnić kosmyki. Zabezpieczysz je także przed nadmiernym wypadaniem oraz rozdwajaniem końcówek. Pamiętaj jednak, że budowa włosów jest w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie. Jeśli od zawsze posiadasz cienkie, delikatne włosy, zapewne nie uda się całkowicie ich zmienić i sprawić, że staną się grube, mocne, pełne objętości i odporne na uszkodzenia. Możesz jednak wyraźnie poprawić ich wygląd i kondycję oraz zabezpieczyć przed łamliwością, suchością czy wypadaniem.
Pamiętaj też, że w przypadku cienkich, delikatnych włosów bardzo ważna jest systematyczność. Jednorazowe zastosowanie nawet najlepszych i najdroższych kosmetyków pielęgnacyjnych nie przyniesie widocznych efektów, jeśli nie uzbroisz się w cierpliwość i nie zadbasz o regularność. Nie zniechęcaj się, jeśli poprawa nie przyjdzie z dnia na dzień. Cienkie, delikatne włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i ochrony każdego dnia, dlatego dbaj o nie również profilaktycznie, a nie tylko w sytuacji, kiedy zauważysz pogorszenie kondycji kosmyków i inne problemy.
Jak pielęgnować cienkie włosy?
1. Stosuj kosmetyki do pielęgnacji włosów dopasowane do ich potrzeb. Wybieraj produkty dedykowane włosom cienkim i delikatnym, które zawierają składniki regenerujące, odbudowujące i wzmacniające.
- Szampony do włosów dobieraj do rodzaju skóry głowy. Kosmetyki powinny zapewniać dokładne, ale delikatne oczyszczenie skalpu i włosów bez przeciążania i przesuszania. Włosy myj tak często, jak tego potrzebujesz.
- Odżywki do włosów powinny wykazywać właściwości regenerujące i odżywiające. Mogą wpływać na strukturę włosów, wzmacniać je i uzupełniać ewentualne ubytki. Jeśli Twoje włosy są cienkie, suche i łamliwe, zastosuj metodę OMO. To technika mycia polegająca na nałożeniu w pierwszej kolejności odżywki, następnie umyciu włosów szamponem i ponownym nałożeniu odżywki.
- Maski do włosów mają działanie podobne do odżywek, jednak często jest ono bardziej intensywne. Pomogą Ci odżywić cienkie włosy i wzmocnić je przed negatywnymi czynnikami.
- Olejki do włosów sprawdzą się do cienkich, delikatnych, suchych i pozbawionych blasku włosów. Możesz też stosować je w przypadku problemów z łamliwością i rozdwajaniem końcówek.
- Kuracje i wcierki do włosów mają za zadanie wzmocnić włosy, poprawić ich kondycję, zadbać o skórę głowy, zmniejszyć wypadanie i przyśpieszyć wzrost nowych włosów. Pamiętaj, aby dobierać wcierkę do potrzeb skóry głowy – jeśli ma tendencję do przetłuszczania, dobrze sprawdzą się wcierki normalizujące, a w przypadku nadmiernej suchości, wybierz kuracje nawilżające i łagodzące.
- Peelingi do skóry głowy stosowane są w celu oczyszczenia skóry głowy z gromadzącego się sebum, zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków. Regularne zabiegi mogą doprowadzić do widocznego uniesienia włosów u nasady i optycznego zwiększenia ich objętości. Zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu oraz ułatwiają wnikanie składników aktywnych kosmetyków. Przyśpieszają też wzrost nowych, mocnych włosów.
2. Postaraj się zabezpieczać włosy przed negatywnym działaniem wysokiej temperatury. Jeśli suszysz, prostujesz lub kręcisz kosmyki, stosuj specjalne kosmetyki termoochronne. Latem, kiedy panują wysokie temperatury, a włosy narażone są na promieniowanie UV, używaj ochronnych mgiełek z filtrami UV.
3. O ile to możliwe, ogranicz korzystanie z zabiegów koloryzujących i rozjaśniających włosy, ponieważ negatywnie wpływają na kondycję, budowę i wygląd pasm oraz mogą je bardzo osłabić. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ich wykonanie, upewnij się, że korzystasz z usług profesjonalisty, który wie, jak ograniczyć ewentualne zniszczenia.
4. Włosy potrzebują odżywienia nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz, dlatego zadbaj o zdrowy styl życia w tym dietę, nawodnienie, regularną aktywność, sen i unikanie stresu.
Sprawdź kosmetyki, które pomogą Ci zadbać o cienkie, delikatne włosy i zapewnią im wartościową pielęgnację.
- Biovax, odżywka do włosów słabych i wypadających – to wielofunkcyjny kosmetyk, który kompleksowo dba o włosy. Wygładza je na całej długości. Zapewnia termoochronę podczas stylizacji, głęboko nawilża, ułatwia rozczesywanie i stylizację oraz ogranicza elektryzowanie się. W składzie odżywki występują aminokwasy jedwabiu, które wypełniają ubytki w warstwach korowych włosa oraz proteiny jedwabne chroniące przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi.
- Klorane Odżywka regeneracyjna dla włosów bardzo suchych z Organicznym Cupuacu – skutecznie odżywia i regeneruje włosy od nasady, aż po same końce. Ułatwia ich rozczesywanie, nadaje blasku i zdrowego wyglądu. Zawiera bardzo cenione w kosmetyce organiczne masło Cupuacu.
- Nacomi, maska do włosów 7 olejków – to skuteczny produkt do olejowania włosów, czyli jednej z najpopularniejszych i najprostszych metod na wzmocnienie włosów i poprawę ich kondycji oraz wyglądu. Dzięki tej masce włosy będą miękkie, gładkie w dotyku, nawilżone oraz zregenerowane. W składzie występuje olej kokosowy, olej makadamia, olej sojowy, olej arganowy, olej inca inchi oraz olej jojoba.
- Pilomax WAX Maska Aloes włosy cienkie NaturClassic – przeznaczona jest do pielęgnacji włosów cienkich i pozbawionych objętości. Zapewnia regenerację, intensywne nawilżenie, zmniejsza wypadanie oraz chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak smog. Dodaje objętości bez jednoczesnego obciążania włosów. Zawiera aloes i ekstrakt z henny.
Zwróć uwagę na szczotki i grzebienie, których używasz do rozczesywania i stylizacji. Powinny być łagodne dla włosów, nie uszkadzać ich struktury i nie powodować nadmiernego ciągnięcia, a tym samym wyrywania.
- Inter-Vion Drewniana szczotka z naturalnym włosiem dzika szara – przeznaczona jest do włosów cienkich i delikatnych. Dokładnie rozczesuje splątane włosy, zapobiegając jednocześnie ich uszkodzeniom i wyrwaniu. Gęste, naturalne włosie jest bezpieczne dla skóry, delikatnie masuje skórę głowy i skutecznie usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum.
- Intervion iComfort przelotowa szczotka do włosów – to lekkie akcesorium do włosów delikatnych, cienkich i łamliwych. Posiada specjalną budowę dopasowującą się do kształtu głowy. Umożliwia wykonanie delikatnego masażu skóry głowy podczas czesania. Skutecznie rozplątuje kosmyki bez ich wyrywania.
Sprawdź też nasze pozostałe poradniki dotyczące pielęgnacji włosów i dowiedz się, jak zwiększyć objętość włosów, żeby uzyskać zadowalający efekt, jak wzmocnić włosy oraz jak zagęścić włosy. Znajdziesz w nich wiele przydatnych wskazówek, porad i polecanych kosmetyków, dzięki którym kompleksowo zadbasz o włosy.
Jak dbać o cienkie, delikatne włosy?
Pielęgnację specjalnymi kosmetykami przeznaczonymi do cienkich i delikatnych włosów uzupełnij domowymi, naturalnymi sposobami oraz zdrową, odżywczą dietą wzmacniającą włosy od wewnątrz. Jak to zrobić?
- Raz w tygodniu możesz nałożyć na włosy domową maseczkę przygotowaną np. z jogurtu i miodu lub rozgniecionego awokado z olejem kokosowym.
- 1-2 razy w miesiącu (lub częściej w zależności od Twoich potrzeb) wykonaj olejowanie. Możesz wykorzystać do tego gotowe mieszanki olejów dostępne w sklepach lub drogeriach lub sięgnąć po pojedyncze oleje, np. olej z awokado, oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej arganowy.
- Zadbaj o odpowiednią podaż białka. To główny element budulcowy wszystkich struktur organizmu. Składnik znajdziesz przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, takich jak mięso, ryby, jaja i nabiał, a także nasionach roślin strączkowych.
- Jedz produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci. Ich źródłami są m.in. tłuste ryby morskie, awokado, olej z wiesiołka, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, siemię lniane, pestki dyni.
- Możesz też rozważyć suplementację ukierunkowaną na wzmocnienie i poprawę kondycji włosów. Pamiętaj jednak, aby suplementów nie stosować na własną rękę, zwłaszcza jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki lub borykasz się z problemami zdrowotnymi. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i upewnij się, czy dany produkt będzie dla Ciebie odpowiedni.
Jeśli mimo zmian w pielęgnacji i regularnego dbania o włosy nie widzisz wyraźnej poprawy, skonsultuj się ze specjalistą. Pomocne mogą być wówczas dedykowane zabiegi, takie jak botox na włosy, infuzja tlenowa, keratynowe prostowanie włosów czy terapia osoczem bogatopłytkowym. Nie zawsze są one jednak wskazane i bezpieczne, dlatego ich zastosowanie najlepiej omówić z lekarzem medycyny estetycznej lub trychologiem.
Pamiętaj też, że wygląd włosów często odzwierciedla Twój stan zdrowia. Jeśli w ostatnim czasie zauważyłaś wyraźne pogorszenie kondycji pasm, brak poprawy wyglądu, mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji lub zaobserwowałaś jakiekolwiek inne objawy, udaj się do lekarza i wykonaj badania profilaktyczne. Cienkie, słabe włosy mogą towarzyszyć m.in. niedoborom żelaza, czy chorobom tarczycy, dlatego kontroluj swój stan zdrowia.
Podsumowanie
Cienkie, delikatne włosy są bardziej podatne na uszkodzenia i negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego bardzo ważna jest ich odpowiednia, regularna pielęgnacja. Dzięki zastosowaniu właściwie dobranych kosmetyków i naturalnych, domowych metod pasma staną się zdrowsze, gęstsze i mocniejsze. W naszym artykule zebraliśmy najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci zadbać o kosmyki.