Farbowanie włosów w ciąży – czy szkodzi dziecku?
Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Opisujemy ryzyko i korzyści oraz przedstawiamy alternatywne metody zachowania pięknego koloru włosów podczas oczekiwania na dziecko.
Spis treści
Farbowanie włosów w ciąży to temat, który rodzi szereg pytań i wątpliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze zalecali powstrzymać się z koloryzacją do porodu. Obecnie, z uwagi na udoskonalone formuły farb dostępnych w drogeriach, dopuszcza się zmianę koloru włosów w czasie ciąży, jednak pod warunkiem zachowania podstawowych środków ostrożności. Przeczytaj, czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne.
Czy można farbować włosy w ciąży?
Farbowanie włosów w ciąży budzi pewne obawy ze względu na potencjalne ryzyko kontaktu z substancjami chemicznymi zawartymi w farbach do włosów. Głównym sprawcą zamieszania jest amoniak – substancja chemiczna, która może powodować podrażnienia skóry głowy, a także wywoływać reakcje uczuleniowe. Składnik odpowiada między innymi za otwarcie łusek włosa, dzięki czemu barwnik wnika głębiej w jego strukturę. Ponadto nadaje farbom charakterystyczny, bardzo intensywny, drażniący zapach.
Farby do włosów z zawartością amoniaku, np. Schwarzkopf Live Intense Colour farba do włosów 90 Cosmic Blue, są produktami trwałymi, przez co chętnie wybieranymi przez osoby chcące uniknąć częstej koloryzacji. Nie są jednak zalecane kobietom w ciąży, ponieważ istnieje ryzyko, że amoniak może w pewnym stopniu wchłaniać się przez skórę, aczkolwiek nie ma jednoznacznych dowodów na to, że farbowanie włosów preparatami z amoniakiem jest szkodliwe dla zdrowia dziecka w łonie matki. Z uwagi na brak pełnych badań na ten temat wielu ekspertów medycznych zaleca dmuchać na zimne i zachować ostrożność, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.
Czy zatem kobieta w ciąży powinna zupełnie zrezygnować z koloryzacji włosów? Niekoniecznie! Aktualnie w sprzedaży jest ogromny wybór preparatów umożliwiających bezpieczne farbowanie włosów, nawet przez ciężarne, a ich wspólnym mianownikiem jest brak kontrowersyjnego amoniaku. Produkty zapewniają mimo to pełne możliwości koloryzacji.
W drogeriach znajdziesz ponadto niezbędne akcesoria do koloryzacji włosów, w tym:
- Intervion miseczka do farbowania włosów z antypoślizgowym, wygodnym uchwytem i gumowym spodem gwarantującymi komfortowe nakładanie kosmetyku. Miseczkę wykonano z odpornego tworzywa,
- Intervion Pędzel do farbowania szeroki z elastycznym włosiem i rączką zakończoną szpikulcem do rozdzielania pasm,
- Intervion Pędzel do farbowania z grzebykiem, dzięki któremu precyzyjnie rozprowadzisz farbę na włosach. Elastyczne włosie oraz zwężająca się rączka ułatwiają aplikację produktu.
- Jeśli farbujesz włosy w domu, upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane, aby zminimalizować wdychanie oparów chemicznych.
- Aplikuj farbę ostrożnie, unikając bezpośredniego kontaktu ze skalpem – niech farba nie dostaje się na skórę głowy.
- Przed farbowaniem włosów wykonaj test na uczulenie, aby upewnić się, że nie pojawią się reakcje alergiczne.
Przykładem preparatów niezawierających amoniaku jest nietestowana na zwierzętach Naturtint farba do włosów bez amoniaku, 10N jasny słoneczny blond z odżywczą maską w zestawie oraz Biokap Delicato Farba do włosów 5.34 Miodowo-Kasztanowy odpowiednia dla osób z alergią na PPD.
Sprawdź popularne kategorie
Kiedy można farbować włosy w ciąży?
Pomimo że farbowanie w ciąży to wciąż kwestia sporna, pamiętaj, że włosy są strukturą martwą. Oznacza to, że nie ma możliwości, by za ich pośrednictwem przedostały się do organizmu przyszłej mamy substancje chemiczne. Przy zachowaniu określonych środków ostrożności dopuszcza się koloryzację przez ciężarne, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze.
Farbowanie włosów w ciąży 1. trymestr
Farbowanie włosów w ciąży 2. trymestr
Farbowanie włosów w ciąży 3. trymestr
Czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi?
Większość aktualnie dostępnych farb do włosów nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, które przez wiele lat były źródłem obaw i przeciwwskazań do koloryzacji.
- Farby bez amoniaku sprawdzą się u osób, które chcą pogłębić swój naturalny kolor i uzyskać zdrowy blask kosmyków.
- Pamiętaj, że u ciężarnych zachodzą ogromne zmiany w gospodarce hormonalnej, które mogą wpływać na ostateczny efekt koloryzacji, dlatego nie wykonuj w tym czasie drastycznej zmiany koloru, z czarnego na jasny blond, ponieważ rezultat może być daleki od zamierzonego.
- Bezpieczne farby bez amoniaku sprawdzą się znakomicie u przyszłych mam, zapewniając równomierne krycie, a przy tym zachowując włosy w świetnej kondycji.
Jeśli jednak obawiasz się farbowania lub chcesz jedynie ożywić naturalną barwę kosmyków, skuteczną alternatywą są delikatne płukanki do włosów. Wśród drogeryjnej oferty znajdziesz płukanki koloryzujące, kondycjonujące czy ochładzające żółte refleksy. Podczas zakupów zwróć jednak uwagę, czy ich stosowanie przez ciężarne jest dopuszczalne. Pamiętaj, że w przypadku płukanek tonujących samo przelanie nimi włosów nie będzie wystarczające, ponieważ płyn spłynie z włosów razem z wodą i nie zdąży zadziałać. Aby osiągnąć zamierzony efekt, rozcieńcz produkt wodą i mocz włosów w misce. Pamiętaj, że płukanki zwykle nie wymagają spłukiwania wodą po użyciu – po nałożeniu pozostawia się je na włosach.
Podsumowanie
Farbowanie włosów w ciąży to temat związany z wieloma wątpliwościami. Ogólnie rzecz biorąc, farbowanie włosów, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży, uważane jest za stosunkowo bezpieczny zabieg. Niemniej jednak zawsze należy zachować ostrożność, wybierać produkty odpowiednie dla ciężarnych i, jeśli istnieją wątpliwości, skonsultować się z lekarzem lub położną.
Źródła:
- A. Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka, J. Kasprzak, M. Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, http://www.medical-technologies.eu/upload/10_zabiegi_pielegnacyjne_i_pielegnacja_skory_kobiety_ciezarnej_-_bien.pdf [dostęp 18.09.2023 r.]
- D. Kaczmarzyk, Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciąży oraz laktacji, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2012.3-2.pdf [dostęp 18.09.2023 r.]
- Burnett C, Goldenthal EI, Harris SB, Wazeter FX, Strausburg J, Kapp R, Voelker R. Teratology and percutaneous toxicity studies on hair dyes, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/966314/ [dostęp 18.09.2023 r.]