Czyszczenie zmywarki – czym i jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

20. 6. 2024 · 6 minut czytania

Czyszczenie zmywarki. Podpowiadamy, jak często myć zmywarkę i jak to robić, aby skutecznie usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Zapraszamy do lektury!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Czyszczenie zmywarki – czym i jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Zmywarka to jeden z najbardziej eksploatowanych sprzętów w kuchni. Nic dziwnego, pozwala zaoszczędzić sporo czasu na ręcznym zmywaniu naczyń. Aby służyła jak najlepiej i jak najdłużej, trzeba o nią prawidłowo dbać. Regularne czyszczenie zmniejsza ryzyko gromadzenia się resztek jedzenia, zatykania rur i ujść wody oraz ogranicza powstawania nieprzyjemnego zapachu. Wyjaśniamy, czym i jak skutecznie wyczyścić zmywarkę. 

Co ile czyścić zmywarkę? 

Jak często czyścić zmywarkę? Dużo zależy sposobu jej eksploatacji. Przyjmuje się, że czyszczenie raz na miesiąc jest optymalnym rozwiązaniem. Postaraj się nie robić tego rzadziej niż co 2 miesiące. Czyszczenie zmywarki wyłącznie w ramach świątecznych porządków, raz lub dwa razy w roku, nie będzie wystarczające. Oczywiście nie są to sztywne ramy i najważniejsza jest obserwacja oraz reagowanie w razie potrzeby. Jeśli zauważysz, że zmywarka nie domywa naczyń, na dnie zbierają się resztki jedzenia lub unosi się z niej nieprzyjemny zapach, to znak, że przydałoby się jej gruntowne czyszczenie.  

Dlaczego warto czyścić zmywarkę? 

  • Wpływa to na jej żywotność. Regularne czyszczenie sprawi, że będzie służyła Ci dłużej. W przeciwnym razie na jej elementach może osadzać się kamień i resztki jedzenia, które wpłyną negatywnie na jej działanie.  
  • Czysta zmywarka lepiej domywa naczynia, dzięki czemu nie musisz martwić się pozostałościami jedzenia lub zaciekami. Jeśli filtr jest pełen resztek jedzenia czy osadów z tłuszczu, a śmigła spryskujące nie uwalniają wody ze względu na obecność kamienia, może okazać się, że naczynia po wyjęciu wciąż będą brudne.  
  • Dbanie o piękny zapach w domu. Brud i osad zgromadzony w zakamarkach zmywarki może unosić się w całej kuchni i być bardzo nieprzyjemny oraz trudny do usunięcia bez gruntownego wyczyszczenia urządzenia.  

Polecamy również nasze artykułu o czyszczeniu mikrofali i czyszczeniu piekarnika, które pozwolą Ci zadbać o najczęściej wykorzystywane sprzęty kuchenne.  

Jak umyć zmywarkę?

Czym wyczyścić zmywarkę? 

Zanim rozpoczniesz czyszczenie zmywarki, upewnij się, że masz niezbędne środki czystości. Możesz skorzystać m.in. z tabletek do czyszczenia zmywarek. Sprawdź:   

  • Fairy Platinum All in One Lemon tabletki do zmywarki to połączenie płynu i proszku w jednej kapsułce. Usuwają skutecznie nawet trudne zabrudzenia z naczyń, pozostawiając je czyste i lśniące. Pomagają zapobiegać osadzaniu się tłuszczu w zmywarce i czyszczą zatłuszczony filtr. 
  • BIOstar Tabletki do zmywarek to skuteczny produkt, który zawiera naturalne składniki w tym sodę oczyszczoną. Są ekologiczne, a jednocześnie bardzo skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń i tłuszczu. W ich składzie występuje też Naturalny Czynnik Bioaktywny z probiotykami, który zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów w zmywarce.  
  • Ludwik All in one Ekologiczne tabletki do zmywarek są pozbawione szkodliwych substancji chemicznych, które mogłyby wywierać negatywny wpływ na środowisko i nasze zdrowie. Zawierają Baking Soda System, który z łatwością usuwa tłuszcz i przypalenia, a także aktywny tlen likwidujący osady z kawy i herbaty. 
  • Eco Naturo tabletki do zmywarki skutecznie neutralizują nieprzyjemny zapach i zapobiegają powstawaniu kamienia. Działają nawet w niskiej temperaturze.  

Chcesz dodatkowo zadbać o przyjemny zapach zmywarki? Sprawdź Ludwik Zawieszka zapachowa do zmywarki o zapachu cytryny, dzięki której zastąpisz nieprzyjemny zapach ze zmywarki świeżym i cytrynowym aromatem.  

Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę? 

Sprawdź, jak w kilku prostych krokach skutecznie wyczyścić zmywarkę: 

  • Otwórz zmywarkę i upewnij się, że nie zostały w niej żadne sztućce ani naczynia. Jeśli dopiero skończyła pracować, poczekaj, aż wszystkie jej części ostygną. 
  • Odłącz sprzęt od prądu i zakręć dopływ wody. 
  • Wyjmij kosze na naczynia i dokładnie je obejrzyj. Przy pierwszym spojrzeniu mogą wydawać się całkowicie czyste i dopiero przy dokładniejszej obserwacji można zauważyć niewielkie zanieczyszczenia lub resztki jedzenia. Pojawiają się zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach i zagłębieniach np. na kółkach, więc zwróć na nie szczególną uwagę. 
  • Kosze możesz umyć w wannie lub pod prysznicem, wykorzystując strumień czystej wody do spłukania wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli zauważysz mocniejsze zabrudzenie, wyczyść je gąbką lub ściereczką z odrobiną detergentu. Odstaw kosze do wyschnięcia. 
  • Odkręć śmigła spryskujące i sprawdź, czy w ich otworach nie nagromadził się kamień. Może on blokować wypływ wody, co przekłada się na gorsze działanie zmywarki i domywanie naczyń. Jeśli zauważysz, że otwory w śmigłach są niedrożne, użyj wykałaczki.  
  • Wyjmij filtr, który znajduje się na dnie zmywarki. To właśnie tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń w postaci resztek jedzenia i osadów z tłuszczów. Dokładnie opłucz filtr pod bieżącą wodą, a następnie za pomocą miękkiej szczotki lub gąbki usuń zanieczyszczenia.   
  • Dokładnie obejrzyj wszystkie zakamarki zmywarki. Zwróć uwagę na miejsca złączenia uszczelek oraz ranty drzwiczek. Umyj je mokrą ściereczką. Uszczelki, jeśli tego wymagają, możesz wyjąć i oczyścić w zlewie. Nie zapomnij też o panelu sterowania, dokładnie przetrzyj go wilgotną ściereczką.  
  • Umyj wnętrze zmywarki miękką gąbką lub ściereczką namoczoną w wodzie i odrobinie detergentu, np. w płynie do naczyń. Umyj wszystkie ściany oraz prowadnice, które trzymają kosze.  
  • Kiedy wszystkie elementy są już umyte, ponownie zamontuj je w zmywarce. Upewnij się, że nie zapomniałeś o żadnej części i że wszystko znajduje się na swoim miejscu. 
  • Na koniec włącz pustą zmywarkę. Pozwoli to na umycie elementów, do których nie mamy dostępu, takich jak rury czy wąż odpływowy. Podczas tego etapu możesz wykorzystać specjalne kostki lub płyny do mycia zmywarek.  
Czym wyczyścić zmywarkę?

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki 

Zastanawiasz się, czy można wyczyścić zmywarkę domowym sposobem? Jak najbardziej! Jest wiele naturalnych metod, które pomogą Ci zadbać o jej czystość. 

  • Czyszczenie zmywarki octem. Jak to zrobić? Wlej ocet na dno zmywarki, a w górnym koszu na naczynia umieść szklankę z octem. Następnie włącz program z wysoką temperaturą. Ocet dobrze sprawdzi się również do czyszczenia otworów w śmigłach spryskujących, w których często osadza się kamień. Wystarczy, że zalejesz je niewielką ilością octu, odstawisz na kilka lub kilkanaście minut i dokładnie wypłuczesz. Ocet skutecznie radzi sobie z zabrudzeniami, osadami z kamienia i tłuszczu. 
  • Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną. Możesz wsypać ją do pojemnika na tabletki do zmywania lub na dno zmywarki, a następnie włączyć program mycia z wysoką temperaturą. Soda skutecznie rozpuszcza zabrudzenia i pochłania nieprzyjemne zapachy. 
  • Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym. Wystarczy, że wsypiesz kwasek do pojemnika na tabletki do mycia naczyń i uruchomisz program zmywania z wysoką temperaturą. Kwasek ma właściwości odkamieniające i odtłuszczające.  

Do czyszczenia zmywarki możesz wykorzystać też naturalne olejki eteryczne. Kilka kropel, dodanych do przegródki na tabletki lub dno zmywarki, nada przyjemny zapach. Jeśli nie masz olejków eterycznych, wykorzystaj cytrynę. Przekrój ją na pół i umieść na górnym koszu przed włączeniem zmywarki. Po zakończeniu mycia zmywarka będzie miała przyjemny, cytrynowy zapach. 

Zapamiętaj
Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki mogą być pomocne, ale przed ich zastosowaniem warto upewnić się, że są bezpieczne dla danego urządzenia. W instrukcji niektórych zmywarek można znaleźć ostrzeżenie przed używaniem octu lub sody oczyszczonej.  
Jak wyczyścić zmywarkę?

Czyszczenie zmywarki – jaki program? 

Jaki program wybrać do czyszczenia zmywarki? Wiele nowoczesnych zmywarek zostało wyposażonych w program mycia przeznaczony specjalnie do regularnego czyszczenia. Informacje na ten temat z pewnością znajdziesz w instrukcji urządzenia, a także na panelu sterowania. Jeśli Twoja zmywarka posiada program czyszczenia, uruchom go zgodnie z instrukcją, a urządzenie będzie czyste i świeżo pachnące. 

Jeśli w zmywarce nie ma programu czyszczącego, wybierz program mycia z najwyższą temperaturą. Dzięki temu wszystkie wykorzystane środki czystości dokładnie się rozpuszczą i spełnią swoje funkcje. Wysoka temperatura ma też działanie przeciwbakteryjne.  

Podsumowanie 

Regularne czyszczenie zmywarki jest bardzo ważne dla utrzymania jej w dobrym stanie. Zapobiega zatykaniu filtrów, niedomywaniu naczyń i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Warto czyścić zmywarkę raz na 1-2 miesiące w zależności od tego, jak często jej używasz. Możesz wykorzystać do tego specjalne środki czystości lub zastosować domowe sposoby, jak mycie octem, sodą lub kwaskiem cytrynowym. Czysta zmywarka będzie służyła Ci wówczas zdecydowanie dłużej. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora