Czyszczenie mikrofali – jak skutecznie wyczyścić mikrofalówkę?

20. 6. 2024 · 5 minut czytania

Mikrofala jest obecna niemal w każdej kuchni. Podpowiadamy, jak skutecznie ją wyczyścić i przedstawiamy sprawdzone, domowe sposoby na utrzymanie urządzenia w dobrym stanie.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Czyszczenie mikrofali – jak skutecznie wyczyścić mikrofalówkę?

Mikrofalówka to urządzenie, które bardzo ułatwia codzienne życie. Podgrzewa i rozmraża jedzenie w ekspresowym tempie. Aby służyła Ci jak najdłużej, musisz ją regularnie czyścić, ponieważ mogą pojawiać się w niej tłuste osady oraz zaschnięte plamy z jedzenia. Ich nagromadzenie zakłóca prawidłowe działanie urządzenia, a także powoduje nieprzyjemny zapach wydobywający się po każdym otwarciu drzwiczek. Podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić mikrofalówkę.   

Jak skutecznie wyczyścić mikrofalówkę? 

Czyszczenie mikrofali jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Pomaga Ci też zminimalizować ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów. Na pewno nie chcesz, aby zupa, którą podgrzewasz na obiad, po wyjęciu pachniała jak spalenizna lub „przeszła” zapachem ryby odgrzewanej poprzedniego dnia. Przedstawiamy kilka prostych kroków, które pomogą Ci skutecznie wyczyścić mikrofalę: 

  • Pierwsza zasada, o której powinieneś pamiętać to regularność. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek plamy, resztki jedzenia, okruchy czy duże osady z tłuszczu, od razu się nimi zajmij. Nie zwlekaj z czyszczeniem, ponieważ trudniej jest się pozbyć zaschniętych zabrudzeń. Po każdym użyciu mikrofali zajrzyj na chwilę do jej wnętrza i jeśli zobaczysz świeże zabrudzenie, po prostu zetrzyj je ściereczką. Zajmie Ci to minutę, a szorowanie zaschniętych resztek jedzenia będzie zdecydowanie bardziej wymagające.  
  • Trudno jednoznacznie określić, jak często należy czyścić mikrofalówkę, ponieważ zależy to m.in. od częstotliwości jej używania oraz tego, co najczęściej podgrzewasz. Optymalne może być porządne czyszczenie mikrofali raz na tydzień lub 2 tygodnie. Nie traktuj tego jako element świątecznych porządków przeprowadzanych raz lub dwa razy w roku ‒ to zdecydowanie nie wystarczy.  
  • Podczas czyszczenia mikrofali skup się na wszystkich jej elementach. Nie tylko ścianki powinny być utrzymywane w czystości, ale również wewnętrzna i zewnętrzna strona drzwiczek, wentylatory i wszystkie zakamarki.  
  • Jeśli nigdy wcześniej nie przeprowadzałeś gruntownego czyszczenia mikrofalówki, zapoznaj się z instrukcją urządzenia. Niektóre nowoczesne sprzęty mają wbudowany system samoczyszczący, wystarczy go uruchomić i postępować zgodnie ze wskazówkami. W instrukcji znajdziesz też informacje dotyczące preparatów do czyszczenia. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego możesz użyć, a czego unikać, aby nie zniszczyć sprzętu podczas sprzątania.  

Zachęcamy do przeczytania naszych artykułów „Czyszczenie zmywarki” oraz „Czyszczenie piekarnika”, z których dowiesz się, jak pielęgnować najczęściej używane sprzęty kuchenne.  

Mówiąc o czyszczeniu mikrofalówki, warto wspomnieć o tym, co zrobić, aby ograniczyć powstawanie zabrudzeń, a tym samym nie dokładać sobie pracy.  

  • Jeśli podgrzewasz tłuste potrawy, postaraj się robić to w naczyniach z przykrywką. Ograniczysz w ten sposób powstawanie tłustych osadów na ścianach kuchenki. 
  • Podgrzewanie w naczyniach z przykrywką zapobiega też rozpryskiwaniu się tłuszczów oraz sosów, które mogą zasychać. 
  • Dobieraj odpowiednią temperaturę i czas podgrzewania. Długie podgrzewanie w zbyt wysokiej temperaturze będzie sprzyjało rozpryskiwaniu jedzenia. 
  • Do mikrofalówki wkładaj wyłącznie naczynia przeznaczone do tego celu. Zadbasz nie tylko o czystość urządzenia, ale również swoje bezpieczeństwo i zdrowie. 
Jak umyć mikrofalę bez wysiłku?

Czym umyć mikrofalówkę? 

Zauważyłeś, że w Twojej mikrofali zaczynają pojawiać się tłuste osady, zacieki lub zaschnięte plamy? To znak, że przyda jej się porządne czyszczenie i odświeżenie. Czym umyć zmywarkę? Przedstawiamy kilka propozycji. 

  • Do niewielkich, świeżych zabrudzeń i osadów z tłuszczu możesz wykorzystać płyn do mycia naczyń. Nałóż jego niewielką ilość na zwilżoną gąbkę i dokładnie przetrzyj brudne miejsca.  
  • Do trudniejszych, zaschniętych plam przydadzą się środki czystości i środki do czyszczenia powierzchni. Przed ich zastosowaniem zapoznaj się z instrukcją, aby upewnić się, że możesz zastosować je do czyszczenia mikrofali. Dowiedz się też, jak ich używać, aby skutecznie pozbyć się brudu, nie niszcząc jednocześnie urządzenia. Sprawdź: 
  • Frosch jałowcowy środek czyszczący do lodówek i mikrofalówek w sprayu możesz używać nie tylko do mikrofalówek, ale również szafek i blatów kuchennych i desek do krojenia. Usuwa brud, resztki jedzenia i nieprzyjemne zapachy. 
  • Zielko Pasta oczyszczająca Carambola & Kaki świetnie radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami nie tylko w kuchni, ale również w łazience, czy pomieszczeniach gospodarczych. Dzięki zawartości sody oczyszczonej usuwa nieprzyjemne zapachy. 

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowym sposobem? 

Szukasz domowych, naturalnych i ekologicznych sposobów na wyczyszczenie mikrofalówki? Świetnie sprawdzi się do tego soda i ocet. To uniwersalne środki do czyszczenia niemal każdego rodzaju zabrudzeń. Zobacz, jak je wykorzystać do czyszczenia kuchenki mikrofalowej: 

  • Przygotuj w szklance roztwór wody i octu, wstaw do mikrofalówki i włącz na największą moc na kilka minut. W tym czasie ocet powinien rozpuścić tłuste osady i zaschnięte zabrudzenia, na tyle, abyś mógł je usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki.  
  • W podobny sposób możesz wykorzystać roztwór wody i sody oczyszczonej. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie pasty z sody i niewielkiej ilości wody, a następnie jej rozsmarowanie w miejscach z największymi osadami i zabrudzeniami. Po kilku minutach ich usunięcie powinno być zdecydowanie łatwiejsze.  

Sprawdź naturove soda oczyszczona oraz Eco Naturo ocet o zapachu cytrynowym do czyszczenia. Wykazuje właściwości myjąco-odkażające, a dzięki obecności aromatu cytrynowego sprzątanie jest nie tylko skuteczne, ale również przyjemne.  

Chcesz, aby w Twoim domu zawsze unosił się świeży i przyjemny zapach? Przeczytaj nasz artykuł „Dbanie o piękny zapach w domu”, w którym przedstawiliśmy proste tricki!  

Warto wiedzieć...
Domowym sposobem na czyszczenie mikrofalówki jest również cytryna. Do szklanki lub miseczki z wodą wyciśnij sok z cytryny, możesz też dodać całe plastry. Wstaw do mikrofali, ustaw największą moc i włącz na 3-4 min. Para wodna rozpuści tłuste osady i zmiękczy zabrudzenia, a sok z cytryny pozostawi po sobie przyjemny zapach. Po zakończeniu podgrzewania wystarczy, że przetrzesz wnętrze mikrofali czystą, wilgotną ściereczką.  
jak wyczyścić mikrofalówkę?

Jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny? 

Co robić, jeśli w mikrofali pojawiła się spalenizna? Najczęściej konieczne będzie połączenie kilku metod. Na początek warto podgrzewać w mikrofali roztwór wody z cytryną, sodą lub octem, które delikatnie zmiękczą zabrudzenia i wstępnie rozpuszczą tłuszcz. W kolejnym kroku przydadzą Ci się środki czystości przeznaczone do usuwania trudnych zabrudzeń. Zamiast gąbki lub ściereczki, lepszym wyborem będą specjalne szczotki, które dobrze poradzą sobie ze spalenizną. Szukasz szczotki, która pomoże Ci wyczyścić nawet trudno dostępne miejsca? Sprawdź Elephant szczotka do szorowania trudno dostępnych miejsc

Podsumowanie 

Mikrofalówka to jeden z najczęściej używanych sprzętów kuchennych. Ze względu na bezpośredni kontakt z żywnością nietrudno o zabrudzenia i osady z tłuszczu. Do czyszczenia mikrofali możesz wykorzystać zarówno specjalistyczne środki czystości, jak i domowe sposoby, takie jak ocet, soda oczyszczona czy woda z cytryną. Pamiętaj, że kluczowa jest regularność. Usunięcie świeżych plam zajmie Ci maksymalnie kilka minut, a uporanie się ze spalenizną lub zaschniętym brudem jest zdecydowanie trudniejsze.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora