Cienie pod oczami – o czym świadczą i jak się ich pozbyć?
Patrząc w lustro, widzisz cienie pod oczami i nie wiesz, jak się ich pozbyć? Przeczytaj nasz artykuł, pełen praktycznych wskazówek i polecanych produktów, które pomogą Ci rozwiązać ten problem.
Spis treści
Cienie pod oczami to problem, z którym zmaga się wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powodują, że cała twarz wygląda na zmęczoną i smutną, a przykrycie ich makijażem nie zawsze wystarcza. Skąd się biorą cienie pod oczami i jak się ich pozbyć? Przeczytaj nasz poradnik!
Cienie pod oczami – przyczyny
Cienie pod oczami nazywane są też potocznie sińcami lub workami pod oczami. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka, z czasem też stopniowo traci swoją elastyczność. Powoduje to uwidacznianie się podskórnych naczyń krwionośnych, przez co cera przybiera charakterystyczny sinobrązowy odcień. Jednak cienie pod oczami nie są jedynie zmorą osób w podeszłym wieku i można zaobserwować je u innych dorosłych, a nawet nastolatków i dzieci. Skąd biorą się cienie pod oczami?
Poranne występowanie | Cienie pod oczami często są najbardziej widoczne rano tuż po przebudzeniu. Wynika to ze zmiany przepływu krwi w pozycji leżącej – jej odpływ z twarzy w kierunku serca jest wolniejszy niż w pozycji siedzącej lub stojącej. W takiej sytuacji sińce i obrzęk powinny samoistnie ustąpić. |
Przemęczenie, przewlekłe niedospanie, nadmiar stresu | Te czynniki odbijają się na wyglądzie i kondycji naszej skóry, powodując, że staje się ona bardziej blada i ziemista, a to sprzyja uwidacznianiu naczyń krwionośnych i cieni pod oczami. Na występowanie sińców pod oczami narażone są osoby bardzo zapracowane, żyjące w biegu, spędzające wiele godzin przed ekranem komputera lub telefonu, nieprzywiązujące dużej uwagi do snu i odpoczynku. |
Używki oraz nieprawidłowa dieta | Mogą powodować zaburzenia krążenia krwi w drobnych naczyniach krwionośnych i osłabiać kondycję skóry. Odwodnienie, niedoborowa, monotonna, wysokoprzetworzona dieta, częste picie alkoholu i palenie papierosów sprzyjają powstawaniu cieni pod oczami. |
Stany chorobowe | Choroby wątroby, problemy z tarczycą, anemia oraz cukrzyca, nadciśnienie wywołują wiele niespecyficznych objawów, w tym sińce pod oczami. Dlatego jeśli trudno Ci sobie z nimi poradzić i dodatkowo występują u Ciebie jakiekolwiek inne niepokojące dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że problemy skórne, które często traktujemy wyłącznie jako defekt natury estetycznej, świadczą o naszym stanie zdrowia! |
Uwarunkowania genetyczne | Występowanie cieni pod oczami jest też uwarunkowane genetycznie, dlatego czasem można je zaobserwować nawet u bardzo małych dzieci. |
Codzienna pielęgnacja | Brak odpowiedniego nawilżenia i wzmacniania naturalnej bariery hydro-lipidowej powoduje, że skóra stanie się słabsza, cieńsza, a cienie pod oczami będą bardziej widoczne. |
Jak usunąć cienie pod oczami?
Chcąc usunąć cienie pod oczami, większość osób zaczyna od zmian w codziennej pielęgnacji. Zastosuj specjalne preparaty pod oczy, które wzmocnią delikatną skórę i zredukują widoczność cieni. W tym celu dobrze sprawdzą się nawilżające, rozjaśniające i wzmacniające naczynia krwionośne kremy pod oczy oraz serum do twarzy. Zastanawiasz się, jaki produkt wybrać? Sprawdź nasze propozycje:
- Ziaja Med żel pod oczy korygujący cienie – usprawnia drenaż limfatyczny, poprawia mikrocyrkulację w naczyniach kapilarnych, redukuje obrzęki, nawilża i zapewnia przyjemne uczucie chłodu. Jest źródłem wartościowych składników aktywnych, takich jak flawonoid chryzyna, matrykiny oraz pantenol,
- Nivea Cellular Luminous630 krem redukujący cienie pod oczami – zawiera zaawansowany, opatentowany składnik Luminous630, który rozjaśnia przebarwiania, kofeinę, która poprawia krążenie oraz nawilżający kwas hialuronowy. Krem rozświetla i rozjaśnia delikatną skórę oczu oraz redukuje pierwsze oznaki starzenia,
- Lierac Diopticerne emulsja rozjaśniająca i korygująca cienie pod oczami – zawiera kwas hialuronowy oraz peptydy anty-blue light, które chronią przed niebieskim światłem emitowanym przez ekrany, dzięki czemu emulsję możesz wypróbować, jeśli przez wiele godzin pracujesz przy komputerze. Kosmetyk działa przeciwko 3 rodzajom cieni – sinym, brunatnym oraz głębokim,
- Isdinceutics K-OX Eyes, Krem z oksydowaną witaminą K na obrzęki i cienie pod oczami – zawiera połączenie 3 bardzo cenionych w kosmetyce składników, które są skuteczne w walce z oznakami starzenia skóry, czyli witaminę C, oksydowaną witaminę K i ultraglikany,
- Clinique All About Eyes Rich Cream bogaty krem redukujący sińce pod oczami opuchliznę oraz linie i drobne zmarszczki – ma działanie nawilżające, rozświetlające oraz chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Zmniejsza uczucie zmęczenia i ciężkich powiek, opuchliznę oraz wyrównuje koloryt, dzięki czemu cera wygląda świeżo i promiennie. Produkt przeznaczony jest do każdego rodzaju skóry i zaleca się jego aplikowanie dwa razy dziennie.
Sprawdź popularne kategorie
Pamiętaj, aby wybierać kosmetyki dopasowane do rodzaju ceru i stosować je systematycznie. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zauważysz widocznej poprawy po pierwszym zastosowaniu. Składniki aktywne kosmetyków potrzebują czasu, aby zadziałać! Zwracaj uwagę, czy produkty zostały przebadane pod kątem dermatologicznym i okulistycznym. Ze względu na to, że aplikuje się je bardzo blisko oczu, powinny być w pełni bezpieczne i pozbawione substancji drażniących.
Mimo że kosmetyki pod oczy mogą być bardzo skuteczne w walce z sińcami pod oczami, nie zawsze same zmiany w pielęgnacji będą wystarczające. Aby skutecznie i trwale zredukować widoczność cieni pod oczami, zastanów się, jaka jest ich główna przyczyna. Jeśli są konsekwencją niedospania, przewlekłego zmęczenia i stresu, w pierwszej kolejności postaraj się zadbać o styl życia, higienę snu, relaks. Ogranicz też czas spędzany przed ekranem telewizora lub telefonu. Jeśli śpisz mniej niż 6 godzin na dobę i prowadzisz bardzo intensywny tryb życia, trudno Ci będzie całkowicie usunąć cienie pod oczami, nawet stosując najlepsze kosmetyki i zabiegi.
Domowe sposoby na cienie pod oczami
Pielęgnację skóry wokół oczu i działanie preparatów redukujących widoczność cieni, wspomagaj prostymi, domowymi sposobami. Jak to zrobić?
- Pij minimum 2 litry płynów dziennie. Nasza skóra potrzebuje nawodnienia od zewnątrz i od wewnątrz!
- Zadbaj o zdrową dietę opartą o niskoprzetworzone produkty. Twoje posiłki powinny powstawać na bazie warzyw i owoców, źródeł białka, takich jak mięso, ryby, jaja czy strączki, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz zdrowych, roślinnych tłuszczów. Dzięki temu dostarczysz swojej skórze witaminy i minerały, których potrzebuje, aby zachować młody, zdrowy wygląd.
- Dobrym, doraźnym sposobem na cienie jest również przyłożenie kostek lodu lub zimnej łyżki w okolice pod oczami. Powoduje to zmniejszenie opuchlizny i niewielki skurcz naczyń kapilarnych, co redukuje widoczność cieni.
- Na skórę pod oczami możesz nałożyć też zimne plasterki ogórka, jabłka lub ziemniaków.
- Często stosowanym, domowym sposobem na cienie pod oczami są okłady z rumianku lub czarnej herbaty. Wystarczy przyłożyć zaparzone i ostudzone woreczki z liśćmi ziół lub herbaty na skórę pod oczami. Uważaj jednak, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z oczami!
Niestety skuteczność domowych sposobów w redukcji cieni pod oczami jest trudna do jednoznacznej oceny. Najlepiej wypróbować kilka z nich i sprawdzić, która metoda przynosi w Twoim przypadku najlepsze efekty. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby musisz traktować jedynie jako uzupełnienie, a nie główny sposób redukcji sińców i dbałości o skórę pod oczami.
Cienie pod oczami – zabiegi
Jeśli domowa pielęgnacja jest niewystarczająca, zasięgnij opinii doświadczonego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej i rozważ specjalistyczne usługi. Do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w celu redukcji cieni pod oczami należą:
- Mezoterapia igłowa,
- Fibryna bogatopłytkowa,
- Karboksyterapia,
- Laseroterapia,
- Iniekcje z kwasem hialuronowym.
Bardzo ważne jest, aby zabiegi, zwłaszcza te inwazyjne, były dobrane indywidualnie i wykonane przez doświadczoną osobę. Najczęściej jeden zabieg jest niewystarczający do zaobserwowania trwałego efektu i zaleca się wykonanie całej serii w odpowiednich odstępach czasowych.
Podsumowanie
Cienie pod oczami to powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn. Aby skutecznie zredukować ich widoczność, wprowadzaj zmiany zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i stylu życia. Pomocne są również zabiegi medycyny estetycznej, które wykonywane regularnie poprawią kondycję skóry i zmniejszą sińce pod oczami.