Cienie pod oczami – o czym świadczą i jak się ich pozbyć?

4. 9. 2023 · 6 minut czytania

Patrząc w lustro, widzisz cienie pod oczami i nie wiesz, jak się ich pozbyć? Przeczytaj nasz artykuł, pełen praktycznych wskazówek i polecanych produktów, które pomogą Ci rozwiązać ten problem.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Cienie pod oczami – o czym świadczą i jak się ich pozbyć?

Cienie pod oczami to problem, z którym zmaga się wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powodują, że cała twarz wygląda na zmęczoną i smutną, a przykrycie ich makijażem nie zawsze wystarcza. Skąd się biorą cienie pod oczami i jak się ich pozbyć? Przeczytaj nasz poradnik!

Cienie pod oczami – przyczyny

Cienie pod oczami nazywane są też potocznie sińcami lub workami pod oczami. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka, z czasem też stopniowo traci swoją elastyczność. Powoduje to uwidacznianie się podskórnych naczyń krwionośnych, przez co cera przybiera charakterystyczny sinobrązowy odcień. Jednak cienie pod oczami nie są jedynie zmorą osób w podeszłym wieku i można zaobserwować je u innych dorosłych, a nawet nastolatków i dzieci. Skąd biorą się cienie pod oczami?

Poranne występowanieCienie pod oczami często są najbardziej widoczne rano tuż po przebudzeniu. Wynika to ze zmiany przepływu krwi w pozycji leżącej – jej odpływ z twarzy w kierunku serca jest wolniejszy niż w pozycji siedzącej lub stojącej. W takiej sytuacji sińce i obrzęk powinny samoistnie ustąpić.
Przemęczenie, przewlekłe niedospanie, nadmiar stresuTe czynniki odbijają się na wyglądzie i kondycji naszej skóry, powodując, że staje się ona bardziej blada i ziemista, a to sprzyja uwidacznianiu naczyń krwionośnych i cieni pod oczami. Na występowanie sińców pod oczami narażone są osoby bardzo zapracowane, żyjące w biegu, spędzające wiele godzin przed ekranem komputera lub telefonu, nieprzywiązujące dużej uwagi do snu i odpoczynku.
Używki oraz nieprawidłowa dietaMogą powodować zaburzenia krążenia krwi w drobnych naczyniach krwionośnych i osłabiać kondycję skóry. Odwodnienie, niedoborowa, monotonna, wysokoprzetworzona dieta, częste picie alkoholu i palenie papierosów sprzyjają powstawaniu cieni pod oczami.
Stany choroboweChoroby wątroby, problemy z tarczycą, anemia oraz cukrzyca, nadciśnienie wywołują wiele niespecyficznych objawów, w tym sińce pod oczami. Dlatego jeśli trudno Ci sobie z nimi poradzić i dodatkowo występują u Ciebie jakiekolwiek inne niepokojące dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że problemy skórne, które często traktujemy wyłącznie jako defekt natury estetycznej, świadczą o naszym stanie zdrowia!
Uwarunkowania genetyczneWystępowanie cieni pod oczami jest też uwarunkowane genetycznie, dlatego czasem można je zaobserwować nawet u bardzo małych dzieci.
Codzienna pielęgnacjaBrak odpowiedniego nawilżenia i wzmacniania naturalnej bariery hydro-lipidowej powoduje, że skóra stanie się słabsza, cieńsza, a cienie pod oczami będą bardziej widoczne.

Cienie pod oczami  przyczyny

Jak usunąć cienie pod oczami?

Chcąc usunąć cienie pod oczami, większość osób zaczyna od zmian w codziennej pielęgnacji. Zastosuj specjalne  preparaty pod oczy, które wzmocnią delikatną skórę i zredukują widoczność cieni. W tym celu dobrze sprawdzą się nawilżające, rozjaśniające i wzmacniające naczynia krwionośne kremy pod oczy oraz serum do twarzy. Zastanawiasz się, jaki produkt wybrać? Sprawdź nasze propozycje:

Sprawdź popularne kategorie

 

Pamiętaj, aby wybierać kosmetyki dopasowane do rodzaju ceru i stosować je systematycznie. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zauważysz widocznej poprawy po pierwszym zastosowaniu. Składniki aktywne kosmetyków potrzebują czasu, aby zadziałać! Zwracaj uwagę, czy produkty zostały przebadane pod kątem dermatologicznym i okulistycznym. Ze względu na to, że aplikuje się je bardzo blisko oczu, powinny być w pełni bezpieczne i pozbawione substancji drażniących.

Warto wiedzieć
Aplikując kosmetyki pod oczy, wykonaj delikatny masaż, który pobudzi przepływ limfy oraz krwi. Przeprowadź go delikatnie, wklepując krem lub serum opuszkami palców. Możesz też wykorzystać akcesoria do twarzy, np. rollery czy kamienie gua sha. Pamiętaj jednak, żeby podczas masażu nie naciągać niepotrzebnie skóry.

Mimo że kosmetyki pod oczy mogą być bardzo skuteczne w walce z sińcami pod oczami, nie zawsze same zmiany w pielęgnacji będą wystarczające. Aby skutecznie i trwale zredukować widoczność cieni pod oczami, zastanów się, jaka jest ich główna przyczyna. Jeśli są konsekwencją niedospania, przewlekłego zmęczenia i stresu, w pierwszej kolejności postaraj się zadbać o styl życia, higienę snu, relaks. Ogranicz też czas spędzany przed ekranem telewizora lub telefonu. Jeśli śpisz mniej niż 6 godzin na dobę i prowadzisz bardzo intensywny tryb życia, trudno Ci będzie całkowicie usunąć cienie pod oczami, nawet stosując najlepsze kosmetyki i zabiegi.

Jak usunąć cienie pod oczami?

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Pielęgnację skóry wokół oczu i działanie preparatów redukujących widoczność cieni, wspomagaj prostymi, domowymi sposobami. Jak to zrobić?

  1. Pij minimum 2 litry płynów dziennie. Nasza skóra potrzebuje nawodnienia od zewnątrz i od wewnątrz!
  2. Zadbaj o zdrową dietę opartą o niskoprzetworzone produkty. Twoje posiłki powinny powstawać na bazie warzyw i owoców, źródeł białka, takich jak mięso, ryby, jaja czy strączki, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz zdrowych, roślinnych tłuszczów. Dzięki temu dostarczysz swojej skórze witaminy i minerały, których potrzebuje, aby zachować młody, zdrowy wygląd.
  3. Dobrym, doraźnym sposobem na cienie jest również przyłożenie kostek lodu lub zimnej łyżki w okolice pod oczami. Powoduje to zmniejszenie opuchlizny i niewielki skurcz naczyń kapilarnych, co redukuje widoczność cieni.
  4. Na skórę pod oczami możesz nałożyć też zimne plasterki ogórka, jabłka lub ziemniaków.
  5. Często stosowanym, domowym sposobem na cienie pod oczami są okłady z rumianku lub czarnej herbaty. Wystarczy przyłożyć zaparzone i ostudzone woreczki z liśćmi ziół lub herbaty na skórę pod oczami. Uważaj jednak, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z oczami!

 

Niestety skuteczność domowych sposobów w redukcji cieni pod oczami jest trudna do jednoznacznej oceny. Najlepiej wypróbować kilka z nich i sprawdzić, która metoda przynosi w Twoim przypadku najlepsze efekty. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby musisz traktować jedynie jako uzupełnienie, a nie główny sposób redukcji sińców i dbałości o skórę pod oczami.

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Cienie pod oczami – zabiegi

Jeśli domowa pielęgnacja jest niewystarczająca, zasięgnij opinii doświadczonego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej i rozważ specjalistyczne usługi. Do najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w celu redukcji cieni pod oczami należą:

  • Mezoterapia igłowa,
  • Fibryna bogatopłytkowa,
  • Karboksyterapia,
  • Laseroterapia,
  • Iniekcje z kwasem hialuronowym.

Bardzo ważne jest, aby zabiegi, zwłaszcza te inwazyjne, były dobrane indywidualnie i wykonane przez doświadczoną osobę. Najczęściej jeden zabieg jest niewystarczający do zaobserwowania trwałego efektu i zaleca się wykonanie całej serii w odpowiednich odstępach czasowych.  

Podsumowanie

Cienie pod oczami to powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn. Aby skutecznie zredukować ich widoczność, wprowadzaj zmiany zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i stylu życia. Pomocne są również zabiegi medycyny estetycznej, które wykonywane regularnie poprawią kondycję skóry i zmniejszą sińce pod oczami.

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice