Irygatory

  (7)

Irygacja jest uważana za prosty zabieg wspomagający oczyszczanie różnych jam ciała, wspierający leczenie i dobre samopoczucie. Do jej wykonania w warunkach domowych służą różnego rodzaju irygatory. Wysokiej jakości produkty z tej kategorii możesz kupić w naszej drogerii internetowej.

Sortuj:

Pokaż 7 z 7 wyników

    Irygatory

    Irygatory

    Irygatory – czym są i do czego służą?

    Irygatory są przeznaczone do przepłukiwania jam ciała (np. jamy ustnej, nosa i zatok, pochwy, jelit) za pomocą wody, mieszanek ziołowych czy roztworów leków. Ten sprzęt medyczny różni się nieco wyglądem i budową w zależności od przeznaczenia, jednak zasada działania każdego irygatora jest taka sama. Irygatory umożliwiają wtłoczenie pod ciśnieniem płynu, który ma oczyścić w sposób mechaniczny dany narząd (np. z zalegającej wydzieliny).

    Rodzaje irygatorów

    Irygatory można podzielić ze względu na przeznaczenie (czyli które jamy ciała przepłukuje się z ich użyciem). Na rynku znajdziesz:

    • irygator do higieny intymnej,
    • irygator do nosa i zatok,
    • lewatywy (do oczyszczania jelita),
    • irygatory do czyszczenia zębów i jamy ustnej (przewodowe, akumulatorowe, wannowe lub umywalkowe).

    Pierwsze trzy rodzaje irygatorów to coś w rodzaju zwężających się na górze pojemników, często z dłuższym przewodem albo w formie butelki. Wypełnia się je wodą lub zalecanym roztworem (np. soli fizjologicznej, leku). Aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie i wywołać przepływ płynu, należy mocno ścisnąć pojemnik. Wykonany jest on z elastycznych materiałów, dzięki czemu strumień bez większego wysiłku zostaje wtłoczony przez otwór ciała.

    W przypadku irygatorów do płukania jamy ustnej strumień powstaje pod wpływem pracy silniczka elektrycznego albo zostaje wytworzony po podłączeniu do baterii prysznicowej/umywalkowej. To przydatne urządzenie, które uzupełnia codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Sprawdzi się zwłaszcza u osób z aparatem ortodontycznym, krwawiącymi dziąsłami czy suchością w ustach.

    Irygatory do nosa

    Irygator do nosa i zatok to świetny, niefarmakologiczny sposób na oczyszczenie górnego odcinka układu oddechowego. Irygacja pozwala pozbyć się wydzieliny spowodowanej katarem alergicznym i zakażeniem wirusowym. Lekarze często polecają wykonanie jej przed zapuszczeniem kropli do nosa, ponieważ substancje aktywne trafiają bezpośrednio na błonę śluzową, a nie na zalegający śluz.

    Poza tym irygację zatok i nosa warto przeprowadzić:

    • po długotrwałym stosowaniu leków donosowych,
    • w ramach przygotowania do zabiegów chirurgicznych w obrębie nosa i zatok oraz po nich,
    • do oczyszczenia zatok po długim przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach.

    Irygatory są również świetne do przepłukiwania nosa dzieciom. Najlepiej, żeby zabieg przeprowadził pediatra albo przeszkolony przez niego opiekun. Mogą z nich korzystać także kobiety w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej.

    Jakie płyny można stosować do irygacji nosa? Najczęściej to izotoniczny lub hipertoniczny roztwór soli fizjologicznej. Pierwszy „osusza” śluzówkę, zmniejszając obrzęk, a drugi ułatwia pozbycie się wydzieliny, ale na początku zwiększa jej wydzielanie. Irygatory często można kupić w gotowych zestawach z wygodnymi saszetkami do sporządzania roztworu. Gdy wszystkie już wykorzystasz, wystarczy dokupić ich zapas.

    Irygatory do higieny intymnej

    Irygatory służą również do płukania dróg rodnych. Kiedy stosować irygator do higieny intymnej? Najlepiej wtedy, gdy zaleci to ginekolog. Bywa tak w przypadku infekcji oraz stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy, niektórych przewlekłych schorzeń układu rozrodczego, po chemio- i radioterapii albo przed zabiegami chirurgicznymi.

    Istnieją też opinie, że irygator do higieny intymnej sprawdza się do przywracania właściwego pH w pochwie po stosunku seksualnym oraz do zapobiegania ciąży czy chorobom przenoszonym drogą płciową. O ile w pierwszym wypadku zdania są podzielone, drugie twierdzenie to niebezpieczny mit. Każdy specjalista potwierdzi, że w tym celu stosuje się antykoncepcję, a nie irygację.

    Pamiętaj też, że pochwa i macica mają naturalne procesy samooczyszczania. Co miesiąc wraz z krwią miesiączkową zostaje usunięta złuszczona śluzówka. To cykl, który w żaden sposób nie zaburza równowagi panującej w macicy i pochwie. Zbyt częste irygacje mogą za to spowodować usunięcie ochronnej mikroflory (pałeczek kwasu mlekowego) i zmianę pH, a co za tym idzie – zwiększyć ryzyko infekcji intymnych. Do irygacji pochwy najlepiej stosować specjalne, zalecane przez lekarza płyny lub mieszanki ziołowe.

    Jak prawidłowo przeprowadzić irygację pochwy?

    • Możesz przyjąć dowolną, wygodną pozycję – stojącą, siedzącą lub leżącą. Miej jednak na uwadze, że woda lub roztwór praktycznie natychmiast wypłyną, więc najlepiej zrobić to pod prysznicem, w wannie, na sedesie lub bidecie.
    • Następnie włóż irygator do pochwy i naciśnij mocno pojemnik.
    • Irygator do higieny intymnej przemyj kosmetykiem, którym myjesz narządy rozrodcze.
    • Jeśli chcesz dodatkowo odkazić sprzęt, wyparz go wrzątkiem albo wykorzystaj płyn dezynfekujący, nadający się dostosowania również na błony śluzowe. Dzięki temu irygator do pochwy nie spowoduje podrażnień w czasie następnego płukania.

    Marki powiązane z kategorią: Irygatory

    checkout.warnings.Notice