Maski antysmogowe

  (3)

Maska antysmogowa ma za zadanie chronić ludzki układ oddechowy przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza. Akcesorium przydaje się przede wszystkim w miastach i na terenach przemysłowych. W tej kategorii znajdziesz różne typy masek antysmogowych, w tym maski z filtrami HEPA.

Sortuj:

Pokaż 3 z 3 wyników

      Maski antysmogowe

      Maski antysmogowe

      Rodzaje masek antysmogowych

      Maski antysmogowe różnią się przeznaczeniem, typem filtra i skutecznością filtracji. Oznacza to, że każdy może dopasować kupowane akcesorium do swoich indywidualnych potrzeb, np. do rodzaju aktywności, jaką podejmuje poza domem.

      Jak dobrać ochronną maseczkę do aktywności fizycznej?

      • Maska antysmogowa do biegania – jest wyposażona w zaworek pozwalający na regulację przepływu powietrza. Dzięki specjalnie dostosowanej konstrukcji efektywnie odprowadza nadmiar ciepła, dwutlenku węgla i wilgoci na zewnątrz. Akcesorium nie obciera skóry i zapewnia komfort użytkowania nawet podczas długich treningów.
      • Maska antysmogowa na rower – uwzględnia zwiększoną intensywność oddychania i jest wyposażona w zawór do regulacji przepływu powietrza. Najczęściej występuje jako maska pełna dodatkowo chroniąca oczy przed zanieczyszczeniami. Powinna być dobrze dopasowana do twarzy i wykonana z oddychającego materiału.
      • Maska antysmogowa spacerowa – sprawdza się na co dzień do chodzenia po mieście, w trakcie zakupów czy jazdy skuterem. Nie musi być wyposażona w zawory odprowadzające. Może mieć filtr HEPA lub węglowy.

      Jakie maski antysmogowe są odpowiednie dla alergików? Akcesoria nie muszą mieć zaworków odprowadzających powietrze, za to w ich przypadku konieczny okaże się najwyższy stopień ochrony przed zanieczyszczeniami. Osoby cierpiące na alergię są wrażliwe na wpływ smogu, dlatego potrzebują skutecznego zabezpieczenia dróg oddechowych. Warto, by maska antysmogowa dla alergika została wyposażona w filtr przeciwpyłowy HEPA lub kombinacyjny (łączony). Zapewni ona ochronę przed pyłem, lotnymi związkami chemicznymi oraz alergenami.

      Maski antysmogowe dzielą się ponadto na jedno- i wielorazowe. Pierwsze z nich są tanie i różnią się jakością wykonania. Mogą oferować rozmaite stopnie ochrony w zależności od zastosowanych filtrów. Należy wyrzucić je po użyciu. Maski antysmogowe wielokrotnego użytku należą do droższych akcesoriów, jednak w dłuższej perspektywie okazują się bardziej opłacalną inwestycją. Dzięki możliwości wielorazowego noszenia należą też do bardziej ekologicznych rozwiązań. Regularnie trzeba jednak wymieniać w nich zużyte filtry.

      Maski przeciwpyłowe i półmaski filtrujące pozwalają doraźnie zabezpieczyć się przed działaniem smogu. Mogą należeć one do jednej z trzech klas:

      • p1 – zatrzymują 80% pyłów. Przepuszczają pewną część pyłów PM2,5. Zapewniają podstawowy stopień ochrony. Nie zaleca się ich do długiego przebywania poza domem ani do uprawiania sportu;
      • p2 – zatrzymają większość pyłów PM2,5 i 94% pyłów o średnicy poniżej 0,5 µm. To standardowe maski przy pracach budowlanych. Można nosić je na co dzień w miastach o dużym stężeniu zanieczyszczeń powietrza;
      • p3 – zatrzymują powyżej 99,5% cząstek o średnicy do 0,5 µm. Mogą korzystać z nich biegacze, rowerzyści oraz osoby z chorobami układu oddechowego.

      Półmaski filtrujące pomagają uchronić się przed pyłami, bakteriami i wirusami. Akcesoria różnią się klasą filtracji. Wśród nich dostępne są następujące środki ochronne:

      • maska FFP1 – charakteryzuje ją niska skuteczność filtracji. Akcesorium zatrzymuje ≥ 80% zanieczyszczeń;
      • maska FFP2 – ma średnią skuteczność filtracji. Powstrzymuje ≥ 94% pyłów i innych zanieczyszczeń;
      • maska FFP3 – zapewnia najwyższą skuteczność filtracji. Maska antysmogowa FFP3 zatrzymuje ≥ 99% zanieczyszczeń powietrza.

      Filtry w maskach antysmogowych

      Maski antysmogowe mogą być wyposażone w różne rodzaje filtrów. Na rynku dostępne są:

      • maseczki z filtrem N99 – akcesoria mają filtr węglowy filtrujący 99.9% pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra lub większych. Maska N99 chroni przed smogiem (zatrzymuje pyły PM 10 i PM 2,5), wirusami oraz pyłkami traw. Filtr z węglem aktywnym pochłania także nieprzyjemne zapachy;
      • maski antysmogowe N95 – skuteczność filtracji w przypadku tego akcesorium wynosi ≥ 95%. Maseczka N95 chroni przed smogiem, pyłami i drobnoustrojami. Nie należy jej jednak stosować w kontakcie z wysoko zakaźnymi pacjentami. Maska N95 pod względem zatrzymywania cząstek jest podobna do maski FFP2;
      • maski antysmogowe z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air) – ich filtr wyłapuje zanieczyszczenia przez zawarte w nim cząsteczki naładowane elektrostatycznie;
      • maski z filtrem łączonym – zapewniają wysoki stopień ochrony. Odpowiednie dla szczególnie wrażliwych użytkowników. Zabezpieczają przed PM 10, PM 2,5, SO2, NO2, chlorem, roztoczami i kurzem;
      • maski z filtrem bioaktywnym – charakteryzuje je duża skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń. Akcesoria tworzy się z wykorzystaniem formuły bioenzymów degradujących szkodliwe substancje i patogeny.

      Skuteczność masek antysmogowych

      Od czego zależy efektywność masek antysmogowych?

      • Ścisłe przyleganie akcesoriów do twarzy – maska antysmogowa powinna tworzyć szczelną osłonę dla zanieczyszczeń. Jeżeli odpowiednio przylega do twarzy, skuteczniej chroni układ oddechowy.
      • Rodzaj filtra – najtańsze akcesoria takie jak maski chirurgiczne nie chronią przed pyłami smolistymi (PM2.5 i PM10). Filtr maseczki powinien radzić sobie z niewielkimi drobinami i szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu. Najskuteczniejsze akcesoria filtrują również tlenek węgla i siarki, benzopiren oraz tlenek i dwutlenek azotu.
      • Regularna wymiana filtrów – producenci określają, jak długo może posłużyć dany filtr. Po jego zużyciu skuteczność filtracji powietrza maleje. Stare filtry należy zatem wymieniać na nowe, aby zapewnić sobie najbardziej efektywną ochronę.

      Kiedy należy stosować maski antysmogowe?

      Maska antysmogowa będzie chronić drogi oddechowe wtedy, gdy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu okaże się bardzo wysokie. Jakość powietrza można sprawdzić w sieci, odwiedzając specjalne serwisy poświęcone czystości powietrza albo strony internetowe z prognozą pogody. Maska antysmogowa będzie zabezpieczać organizm przed zanieczyszczeniami w trakcie spaceru, wyjścia na zakupy albo podczas treningu.

      W przypadku alertu smogowego noszenie ochronnego akcesorium zaleca się przede wszystkim alergikom i sportowcom. Maseczek nie powinno się jednak zakładać dzieciom poniżej 10 lat i osobom o słabych mięśniach układu oddechowego, dlatego że mogłyby utrudniać oddychanie i stwarzać ryzyko dla zdrowia.

      Na co zwracać uwagę, kupując maskę antysmogową?

      Najważniejsze kryteria przy zakupie maseczek antysmogowych to:

      • rodzaj i skuteczność filtrów – wspomniane czynniki należy dostosować do środowiska, w którym będzie się przebywać, a także do indywidualnych potrzeb organizmu. Warto pamiętać, że alergicy i inne osoby wrażliwe na zanieczyszczenia powinny korzystać z maseczek z filtrem zapewniającym najwyższą skuteczność filtracji;
      • rozmiar maseczki – maska antysmogowa powinna być dokładnie dopasowana do twarzy, a zarazem nie uwierać ani nie obcierać. Dla kobiet zwykle odpowiednie są akcesoria w rozmiarze M, dla mężczyzn – L, a dla starszych dzieci – S. Dla pewności warto jednak zapoznać się z wymiarami maseczek w cm;
      • żywotność filtrów – im dłużej można używać jednego filtra, tym rzadziej zachodzi konieczność wymiany wspomnianego komponentu;
      • rodzaj zaworu – jeżeli potrzebna jest maska antysmogowa z mechanizmem bardzo dobrze odprowadzającym wilgoć, ciepło i dwutlenek węgla, warto zdecydować się na akcesorium z zaworem przeznaczonym dla sportowców. Do stosowania na co dzień wystarczające okażą się maski z mniej wydajnymi zaworami;
      • obecność noska – wspomniany element dba o dobre dopasowanie maseczki do twarzy i jej szczelność. Noski elastyczne wykonuje się z nylonu. Komponenty szybko dopasowują się do kształtu nosa. Noski sztywne produkuje się z metalu. Można lekko je wyginać w celu dopasowania ich do nosa;
      • typ zapięcia – maska antysmogowa może być zakładana za pomocą gumek albo rzepów. Drugi typ akcesoriów uchodzi za wygodniejszy w zakładaniu i ściślej przylegający do twarzy.
      checkout.warnings.Notice