Gruszki i wlewniki
Kiedy warto wykonać lewatywę?
Wykonanie lewatywy daje efekt przeczyszczający, co umożliwia usunięcie mas kałowych i resztek pokarmowych z jelita grubego. Ze względu na to istnieją różne wskazania do lewatywy. Są to między innymi:
- Niektóre operacje i zabiegi chirurgiczne, na przykład dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub układu moczowo-płciowego,
- Badania diagnostyczne, na przykład kolonoskopia,
- Poród – matka może poprosić o wykonanie lewatywy przed parciem.
Lewatywa na zaparcia – czy to dobry pomysł?
Ponieważ lewatywa silnie pobudza perystaltykę jelit i umożliwia szybkie wydalanie stolca, w niektórych przypadkach stosuje się ją także na uporczywe zaparcia. Warto przy tym zaznaczyć, że lewatywa to ostateczność – kiedy efektu nie przynosi lekkostrawna, bogata w błonnik dieta i leczenie farmakologiczne. Wówczas lewatywę zaleca lekarz. Nie należy wykonywać jej bez konsultacji lekarskiej, ponieważ może to opóźniać diagnostykę niektórych chorób. Często robione lewatywy grożą również uszkodzeniem odbytu albo jelit.
Z czego składa się zestaw do lewatywy
Nasza drogeria internetowa oferuje zarówno jednorazowe zestawy do lewatywy, jak i zestawy wielokrotnego użytku. Zestawy do lewatywy jednorazowe składają się z zasobników z płynem do lewatywy i specjalnych końcówek doodbytniczych. Jeżeli istnieją wskazania lekarskie do częstszych lewatyw, można wybrać wielorazowe gruszki do lewatywy, które napełnia się osobno zakupionym roztworem do lewatywy. Należy mieć na uwadze, że gruszki do lewatywy przed użyciem wymagają wyparzania we wrzątku, żeby zachować bezpieczne i higieniczne warunki wlewu doodbytniczego.
W jaki sposób wykonać lewatywę?
Lewatywa to zabieg bezbolesny, ale dla wielu osób może być niekomfortowy. Potrzebny jest do niego specjalny roztwór do lewatywy, czyli płyn z solą fizjologiczną do nabycia w aptece. Za pomocą końcówki doodbytniczej lub gruszki do lewatywy wprowadza się go przez odbyt do okrężnicy. Należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących objętości płynu. Po kilku minutach od podania roztworu do lewatywy odczuwane jest silne parcie na stolec, co umożliwia wydalenie płynu wraz z masami kałowymi do toalety.
Przeciwskazania do stosowania zestawów i gruszek do lewatywy
Nie każdy może korzystać z lewatywy, dlatego przed jej wykonaniem zawsze warto konsultować się z lekarzem. Istnieją różne przeciwwskazania do tego zabiegu medycznego, takie jak:
- Choroby serca i nerek,
- Nadciśnienie tętnicze,
- Choroby jelit, na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- Niedrożność jelit lub perforacja jelita grubego,
- Bóle brzucha, nudności i wymioty,
- Krwawienie z przewodu pokarmowego o nieznanej przyczynie,
- Odwodnienie,
- Ciąża (poza dniem porodu).