Gąbki
Gąbka do kąpieli – którą wybrać?
Gąbki do kąpieli mają różną wielkość, twardość i odmienne właściwości ścierne. Wśród nich znajdziesz również naturalne oraz syntetyczne gąbki do kąpieli. Warto dopasować właściwości gąbki do potrzeb własnej skóry. Jeśli jest cienka, delikatna i skłonna do przesuszania, najlepsza będzie gąbka do kąpieli o miękkiej, gładkiej powierzchni. Z kolei do skóry produkującej więcej sebum i z tendencją do nadmiernego rogowacenia naskórka można stosować twardszą gąbkę.
Gąbki do kąpieli syntetyczne – wady i zalety
Najczęściej spotykane gąbki do kąpieli to produkty syntetyczne. Do ich głównych zalet należy przede wszystkim niska cena oraz szeroki wybór wielkości, kształtów, twardości i kolorów. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że syntetyczna gąbka do kąpieli jest jedną z przyczyn powstawania mikroplastiku. W trakcie zużywania gąbki jej fragmenty dostają się do wody. Także wyrzucona do kosza stanowi odpad trudny do utylizacji.
Gąbki do kąpieli naturalne – wady i zalety
Naturalna gąbka do kąpieli wyławiana z oceanu posiada wyższą cenę, jednak charakteryzuje się także większą wytrzymałością. Nie powoduje tak dużego namnażania się bakterii i grzybów, co syntetyczne gąbki do kąpieli. Tym samym nie wymaga tak częstej wymiany na nową. Naturalne gąbki do kąpieli trzeba namoczyć w wodzie, żeby zmiękły. Po użyciu należy odstawić je w czyste miejsce do wyschnięcia – wówczas z powrotem stają się twarde.
Prawidłowe używanie gąbki podczas kąpieli
Gąbka do kąpieli może być używana w podobny sposób co myjka do kąpieli. Najważniejszy aspekt dotyczący jej wykorzystania dotyczy zachowania odpowiednich warunków higienicznych.
- Zwilż skórę i rozprowadź na niej żel pod prysznic lub mydło w kostce.
- Rozmasuj kosmetyk, aż powstanie piana.
- Zmocz gąbkę do kąpieli.
- Masuj ciało okrężnymi ruchami przy użyciu gąbki.
- Spłucz pianę ze skóry i dokładnie wypłucz gąbkę.
- Odstaw gąbkę do całkowitego wyschnięcia.
Jak często zmieniać gąbkę do kąpieli?
Przyjmuje się, że gąbka do kąpieli powinna być wymieniana przynajmniej raz na 2 miesiące. Jeśli jednak w tym czasie doprowadzi się do jej przewlekłego zawilgotnienia, należy wymienić ją szybciej. Zbyt rzadko wymieniana gąbka do kąpieli stanowi siedlisko bakterii i grzybów, które mogą wywoływać stany zapalne skóry.