Antyperspiranty w kremie
Antyperspirant w kremie – co to jest i jak działa?
Antyperspiranty to produkty do higieny ciała, których zadaniem jest blokowanie wydzielania potu. Często bywają kupowane zamiennie z dezodorantami, jednakże jest między nimi zasadnicza różnica – dezodoranty nie hamują potliwości, a jedynie neutralizują brzydkie zapachy.
W drogeriach najchętniej kupowane są antyperspiranty w sprayu, które pozostawiają przyjemny zapach, a po ich aplikacji nie trzeba czekać, aż produkt wyschnie. Dostępne są także antyperspiranty w sztyfcie i antyperspiranty w kulce. Mają one poręczne opakowania i są łatwe w aplikacji, co pozwala na precyzyjne nałożenie produktu. Na rynku pojawiły się również wersje w kremie. Powstały one z myślą o osobach, które mają delikatną i wrażliwą skórę oraz potrzebują łagodniejszych formuł kosmetyków do higieny.
Aby antyperspirant działał skutecznie, powinien zawierać związki glinu. Po nałożeniu na skórę i pod wpływem jej pH, związki te tworzą żel, który blokuje ujścia gruczołów potowych. Żel ten pozostaje na skórze tylko tymczasowo i całkowicie znika po dokładnym oczyszczeniu. Sole glinu wzbudzają obecnie spore kontrowersje. Przypisuje im się działanie podrażniające i przesuszające. Obecnie w antyperspirantach w kremie znajdują się ich formy, które są dobrze tolerowane i łagodne dla skóry takie jak np. chlorohydrat aluminium.
Antyperspirant w kremie, ze względu na swoją lekką i nietłustą formułę, może być stosowany nie tylko pod pachami, lecz również w innych miejscach dotkniętych nadmierną potliwością, np. na stopach, dłoniach czy fałdach skórnych. Przed jego nałożeniem należy dokładnie oczyścić i wysuszyć skórę. Kosmetyki w tej formie, poza właściwościami hamującymi wydzielanie potu, dodatkowo pielęgnują i nawilżają skórę.
Wiele dostępnych w drogeriach antyperspirantów w kremie to produkty hipoalergiczne, co sprawia, że są odpowiednie dla osób z wrażliwą skórą i skłonnością do alergii. Część z nich można również stosować u dzieci i młodzieży.
Co zawiera naturalny antyperspirant w kremie?
Większość naturalnych antyperspirantów i dezodorantów w kremie bazuje na podobnych składnikach. Są to m.in.:
Substancje pochłaniające wilgoć | skrobia, soda oczyszczona, glinka, mąka ryżowa |
Składniki pielęgnujące | skwalan, witamina E, masło shea, masło kakaowe, oleje roślinne np. kokosowy, jojoba, z nasion słonecznika |
Składniki zapachowe | olejki eteryczne |
Związki o działaniu antybakteryjnym | wodorotlenek magnezu, ałun, olejek z mięty pieprzowej |
Naturalne antyperspiranty w kremie nie zawierają soli glinu – syntetycznych składników hamujących wydzielanie potu. Wobec tego ich skuteczność przeciwpotowa może być nieco mniejsza w porównaniu z konwencjonalnymi antyperspirantami.
Choć stosowanie naturalnych kosmetyków jest bez wątpienia zdrowszą opcją w porównaniu do produktów syntetycznych, warto mieć na uwadze, że nie są one całkowicie pozbawione ryzyka. Zawarte w nich wyciągi roślinne oraz olejki eteryczne mogą niekiedy powodować reakcje alergiczne objawiające się podrażnieniem skóry, zaczerwienieniem, a nawet wysypką. Dlatego przed pierwszym użyciem jakiegokolwiek naturalnego kosmetyku zaleca się przeprowadzenie testu alergicznego na małej powierzchni skóry.