Rozstępy po ciąży – jak pozbyć się rozstępów po porodzie?

27. 11. 2023 · 7 minut czytania

Twoim problemem są rozstępy po ciąży? Poznaj skuteczne metody pielęgnacji i nowoczesne procedury kosmetyczne, które pomagają zmniejszyć widoczność rozstępów po porodzie.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Rozstępy po ciąży – jak pozbyć się rozstępów po porodzie?

Długie, wąskie smugi pojawiające się w trakcie ciąży na brzuchu, piersiach oraz innych częściach ciała, spędzają sen z powiek wielu kobietom. Rozstępy, bo o nich mowa, to naturalny proces, aczkolwiek przyszłe mamy mogą odczuwać z ich powodu pewien dyskomfort. Jak pozbyć się rozstępów? Czy rozstępy znikają po porodzie? Dowiesz się z artykułu! 

Czy rozstępy po ciąży znikają? 

Jednym z głównych czynników determinujących pojawienie się rozstępów w ciąży jest gwałtowny przyrost masy ciała, związany z rozwojem dziecka. Nadmierne i gwałtowne powiększanie się obwodu brzucha i objętości piersi, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży, przyczynia się do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, w efekcie czego tworzą się charakterystyczne linie. W początkowej fazie są czerwone lub różowe, skóra w miejscu rozejścia jest zauważalnie cieńsza i mniej elastyczna, czasami pojawia się również swędzenie. W miarę upływu czasu rozstępy bledną, stają się srebrzysto-białe i mniej zauważalne. 

Przyszłe mamy zastanawiają się, czy rozstępy znikną po ciąży, a ich skóra powróci do stanu wyjściowego. Ponieważ rozstępy to skutek rozejścia się skóry, z pewnością nie znikną samoistnie tuż po porodzie. Możliwe jest natomiast zredukowanie ich widoczności dzięki systematycznej pielęgnacji skóry za pomocą kremów na rozstępy w ciąży i ujędrnienie, masaży, aktywności fizycznej i specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej. 

Czy rozstępy po ciąży znikają?

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży? 

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się niechcianych zmian jest profilaktyka. Przyszłe mamy powinny dbać o swoją skórę już od pierwszych tygodni ciąży, wprowadzając do codziennej rutyny dermokosmetyki dla kobiet w ciąży, których zadaniem jest wzmocnienie naskórka, nawilżenie, odżywienie i zwiększenie jego elastyczności. Systematyczna aplikacja wybranych produktów dla kobiet w ciąży uodporni skórę na nadmierne rozciąganie, wynikające między innymi ze wzrostu masy ciała.  

Specjalnie opracowane preparaty zawierają składniki skuteczne w redukcji różnych rodzajów rozstępów, zarówno tych w fazie początkowej, jak i utrwalonej. To, co wyróżnia preparaty dla kobiet w ciąży to ich bezpieczeństwo potwierdzone specjalistycznymi badaniami dermatologicznymi. Właściwie skomponowany składy nie zawierają toksycznych ani drażniących substancji, a lekka konsystencja sprawia, że są łatwe i komfortowe w użyciu. Pomimo że za pojawienie się rozstępów w ciąży odpowiada szereg zmiennych, takich jak skłonność genetyczna czy gospodarka hormonalna, to regularne stosowanie dermokosmetyków do ciała umożliwi szybszą redukcję niechcianych linii i przyspieszy regenerację skóry po porodzie. 

Produkty przeznaczone do zapobiegania powstawaniu rozstępów w czasie ciąży to np.: 

  • Mustela Maternite, krem na rozstępy z olejem z awokado, gliceryną, a także kompleksem polifenoli marakui i ekstraktem oczaru wirginijskiego. Kosmetyk wzmacnia naturalny płaszcz hydrolipidowy, poprawia elastyczność i łagodzi uczucie napięcia skóry. 
  • Sylveco, nawilżający balsam na rozstępy zawierający betulinę i ekstrakt z lukrecji gładkiej, które efektywnie wzmacniają włókna kolagenowe i elastynowe, zapobiegając wiotczeniu i rozstępom, a ponadto przywraca skórze miękkość, gładkość i optymalnie nawilżenie. 
  • Lierac Phytolastil solute, żel przeciw rozstępom stymulujący syntezę fibroblastów. Dzięki zawartości aktywnych składników przywraca skórze właściwą strukturę, poprawia jej elastyczność, sprężystość i nawilżenie. 

Warto pamiętać, że nie tylko rodzaj preparatu ma znaczenie, ale również sposób jego aplikacji. Podczas gdy na brzuchu zaleca się delikatne wpasowywanie wybranego kosmetyku okrężnymi ruchami, tak na biodrach, udach i pośladkach można pozwolić sobie na silniejszy nacisk. Energiczne ruchy sprawią, że skóra lekko się zaczerwieni, co ułatwi przenikanie składników odżywczych zawartych w kosmetyku.  

Oprócz tego istotne jest regularne złuszczanie i usuwanie martwego naskórka, które poprawi wchłanianie kosmetyków oraz korzystnie wpłynie na wygląd skóry. Podczas codziennej rutyny nie zapominaj również o pielęgnacji piersi, które, podobnie jak inne obszary ciała, ulegają zmianom w czasie ciąży i są podatne na powstawanie rozstępów. 

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży? 

Domowe sposoby na rozstępy po ciąży 

Walka z rozstępami po ciąży nie jest łatwa i wymaga systematycznych działań na wielu płaszczyznach. Pomocne w redukcji widoczności zmian na skórze są również domowe sposoby, takie jak masaż, zmiana nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna, uwzględniająca możliwości organizmu kobiety.  

Masaż obszarów z rozstępami doskonale pobudza krążenie krwi i limfy, poprawia elastyczność skóry i wspomaga jej regenerację. Systematyczne zabiegi w domowym zaciszu dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych oraz stymulują produkcję kolagenu, w efekcie czego poprawiają elastyczność naskórka. Co więcej, masaż to znakomity relaks i sposób na redukcję napięcia, co jest szalenie istotne dla świeżo upieczonej mamy.  

  • Do wykonania masażu nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi – wystarczą ciepłe dłonie i olejek przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.  
  • Zacznij od delikatnego głaskania obszarów dotkniętych rozstępami, pamiętając o właściwym kierunku masażu – zawsze od dołu do góry, zgodnie z kierunkiem przepływu krwi i limfy.  
  • Po głaskaniu możesz przejść do szybkiego rozcierania skóry, ugniatania oraz oklepywania, które dodatkowo poprawi funkcjonowanie tkanki mięśniowej.  
  • Masaż zakończ chłodnym prysznicem, a następnie nałóż ulubiony preparat na rozstępy. 

Olejki, które możesz wykorzystać do masażu to np.: 

Kolejnym domowym sposobem na rozstępy po ciąży są ćwiczenia, dzięki którym skóra stanie się gładsza i jędrniejsza, a rozstępy mniej widoczne. Choć trening sam w sobie nie spowoduje odbudowania uszkodzonego naskórka, to przyczyni się do jego uelastycznienia, wpłynie na lepsze krążenie, pobudzając komórki skóry do produkcji kolagenu odpowiadającego za napięcie skóry. Ma to szczególne znaczenie w początkowej fazie, gdy rozstępy są świeże i najbardziej podatne na zabiegi redukujące ich rozmiar i widoczność.  

Regularny trening w połączeniu z pielęgnacją skóry i właściwie zbilansowaną dietą może przynieść świetne efekty. W jadłospisie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistego pieczywa, kasz, orzechów i kiełków, świeżych warzyw i owoców, jaj, ryb i chudego mięsa. Aby cieszyć się jędrną skórą, warto zupełnie zrezygnować ze słodkich, gazowanych napojów, przetworzonej żywności, alkoholu i słodyczy. Istotne jest również nawadnianie organizmu – minimum 2 litry płynów dziennie w postaci wody, zielonej herbaty czy lekkich herbatek owocowych. 

Sprawdź również, suplementy dla kobiet w ciąży

Zabiegi na rozstępy po ciąży  

Zabiegi na rozstępy po ciąży  

Zabiegi gabinetowe to skuteczna metoda na całkowitą redukcję rozstępów. Sprawdza się nie tylko w przypadku świeżych, ale też utrwalonych zmian. Minusem jest ich koszt, który uzależniony jest od rodzaju zabiegu, liczby serii czy miasta. Najczęściej wybierane zabiegi na rozstępy po ciąży to: 

  • Lasery frakcyjne – precyzyjna i bezpieczna metoda o długotrwałych efektach. Działa na zasadzie stymulacji regeneracyjnej skóry, dzięki mikrouszkodzeniom jej powierzchni, co indukuje proces gojenia się i produkcji nowego kolagenu, 
  • Peeling chemiczny – z użyciem np. kwasu glikolowego, usuwa warstwę martwego naskórka, spłycając rozstępy, ułatwiając jednocześnie penetrację składników odżywczych. Seria peelingów pobudza procesy regeneracji skóry właściwej, co odbudowuje uszkodzone w trakcie powstawania rozstępów włókna kolagenowe, 
  • Mezoterapia – polega na wprowadzeniu substancji aktywnych, takich jak witaminy, minerały, aminokwasy czy peptydy, bezpośrednio do warstwy skóry zwanej mezodermą, za pomocą cieniutkich igieł. Mezoterapia wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, co przyczynia się do poprawy elastyczności skóry, nawilża, a poprzez stymulację procesów regeneracyjnych i dostarczanie skórze składników odżywczych, skutecznie minimalizuje widoczność rozstępów.  

Podsumowanie  

Rozstępy po ciąży, wynikające z gwałtownego rozciągania się skóry, są zjawiskiem naturalnym, aczkolwiek mogą być źródłem kompleksów i obniżonej samooceny. W walce ze zmianami na ciele pomocne będą systematyczne, kompleksowe działania, takie jak pielęgnacja skóry, regularne ćwiczenia, racjonalna dieta i specjalistyczne zabiegi gabinetowe. 

Źródła:

  1. M. Brennan, G. Young, D. Devane, Topical preparations for preventing stretch marks in pregnancy, https://www.cochrane.org/CD000066/PREG_topical-preparations-for-preventing-stretch-marks-in-pregnancy [dostęp 18.11.2023 r.]
  2. W. Hetman, P. Rzepa, W. Dalmata, Rozstępy – patogeneza, profilaktyka i metody redukcji, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/12/IntWorldScProc-Kyiv-Nov2021.pdf#page=176 [dostęp 18.11.2023 r.]
  3. I. Łątka, Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów, https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=98 [dostęp 18.11.2023 r.] 
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice