Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami?
Zmarszczki pod oczami to niezbyt lubiana, choć nieunikniona konsekwencja starzenia się skóry. Czy są metody, by opóźnić ten proces? Zobacz, jak zlikwidować zmarszczki pod oczami.
Spis treści
Delikatna skóra pod oczami narażona jest na przesuszenie i podrażnienie. Jest także podatna na pojawienie się zmarszczek. To właśnie w okolicy oczu pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki. Z artykułu dowiesz się, dlaczego powstają zmarszczki pod oczami, jak je likwidować domowymi sposobami oraz jakie zabiegi na zmarszczki pod oczami są najbardziej efektywne.
Zmarszczki pod oczami dlaczego powstają?
Skąd się biorą zmarszczki pod oczami? Nie bez przyczyny pierwsze zmarszczki lokalizują się w okolicach oczu. Czynników, które determinują ich pojawienie się oraz szybszą niż na pozostałych obszarach twarzy utratę jędrności, jest kilka, a dwa najważniejsze to naturalne procesy starzenia się skóry oraz budowa skóry pod oczami. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
- Skóra wokół oczu jest niemal zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych i podskórnej warstwy tłuszczowej, do tego jest znacznie cieńsza niż na pozostałych obszarach twarzy. Jej grubość to zaledwie 0,5 mm, podczas gdy w innych miejscach ma nawet 4 mm.
- Co więcej, skóra pod oczami zawiera dużą ilość komórek odpowiedzialnych za reakcje alergiczne, tzw. mastocytów, charakteryzuje się dużą skłonnością do zastojów limfatycznych, a silne ukrwienie prowadzi do powstawania zasinień, czyli worków pod oczami.
- Jednak to nie wszystko, ponieważ pod skórą zlokalizowany jest mięsień okrężny oka, który umożliwia mruganie i mrużenie oczu. Naturalna budowa skóry wokół oczu oraz brak warstwy ochronnej w postaci sebum sprawia, że jest wyjątkowo podatna na przesuszenia, podrażnienia oraz niekorzystne czynniki środowiskowe, a częste mrużenie oczu, bezwiedne marszczenie skóry, a także uśmiechanie się, jeszcze bardziej nasila tendencję do zmarszczek.
Drugim, ważnym czynnikiem jest naturalny proces starzenia się skóry. Za elastyczność skóry odpowiadają między innymi włókna kolagenowe. Około 25. roku życia ich synteza zaczyna słabnąć, by w okolicach 50. roku życia zaniknąć zupełnie. To w tym czasie używane dotychczas kremy do twarzy zastępują kremy przeciwzmarszczkowe, które mają powstrzymać oznaki upływającego czasu. Pierwsze objawy starzenia się skóry pojawiają się więc około 25. roku życia, a wraz z wiekiem utrwalają się i pogłębiają. Są to:
- Kurze łapki,
- Utrata jędrności,
- Przesuszenie,
- Opuchlizna powiek,
- Worki i cienie pod oczami,
- Pogłębiająca się dolina łez,
- Wiotczenie tkanek,
- Opadanie zewnętrznych kącików oczu i górnej powieki.
Wymieniając czynniki wpływające na powstawanie zmarszczek, należy również wspomnieć o uwarunkowaniach genetycznych, źle dobranej lub niewłaściwie prowadzonej pielęgnacji, szkodliwych nawykach, takich jak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV i używki oraz niewłaściwej diecie. O ile młodym osobom drobne grzeszki ujdą na sucho, to wraz z wiekiem coraz łatwiej o konsekwencje zaniedbań.
Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami?
W walce ze zmarszczkami kluczowa jest profilaktyka. Skoro jednym z czynników przyspieszających powstawanie zmarszczek jest bogata mimika twarzy, to czy najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym jest zachowanie twarzy pokerzysty? Oczywiście, że nie! Co więcej, subtelne zmarszczki wokół oczu, wbrew pozorom, nadają twarzy uroku, a osoby z kurzymi łapkami kojarzą nam się z osobami wesołymi i pogodnymi. Poza tym śmiech to zdrowie, dlatego warto się uśmiechać. I to jak najczęściej!
W przypadku zmarszczek profilaktyka oznacza aktywne dbanie o skórę wokół oczu, zanim zmarszczki się uwidocznią, a następnie pogłębią i utrwalą. Nie ma sposobu na zatrzymanie czasu, prędzej czy później zmarszczki na pewno się pojawią, jednak z całą pewnością można opóźnić ten proces. Pamiętaj również, że im wcześniej rozpoczniesz pielęgnację delikatnej skóry wokół oczu, tym lepszych rezultatów możesz się spodziewać.
Jak zapobiegać zmarszczkom pod oczami?
- Przede wszystkim pielęgnacja. Ważne jest nie tylko, czego używasz, ale też jak tego używasz i jak traktujesz tę delikatną okolicę podczas codziennych czynności higienicznych. Kremy pod oczy powinny na stałe zagościć w Twojej kosmetyczce już w okolicach 25. roku życia, a nawet wcześniej. Co ważne, podczas wyboru kosmetyku nie sugeruj się wiekiem podanym na opakowaniu, tylko potrzebami skóry. Jeśli zauważalnie brak jej jędrności, nie czekaj z kosmetykiem ujędrniającym do 35. czy 40. roku życia.
- Ochrona przeciwsłoneczna. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może wyrządzić mnóstwo szkód na skórze. Zadbaj o odpowiednią ochronę, a podczas silnego słońca nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych. Noszenie ich dodatkowo powstrzymuje odruch mrużenia oczu, dzięki czemu zapobiegniesz utrwalaniu się zmarszczek mimicznych.
- Staranny demakijaż. Podstawa podstaw. Chodzenie spać w makijażu to największa zbrodnia na skórze i bardzo szybko odbija się na jej kondycji. Do demakijażu używaj wyłącznie delikatnych kosmetyków, przebadanych pod kątem okulistycznym. Nie pocieraj ani nie naciągaj skóry. Aby skutecznie usunąć makijaż oczu, należy przyłożyć do powiek wacik kosmetyczny nasączony wybranym preparatem, przytrzymać kilka sekund, a następnie usunąć makijaż ruchem ściągającym w kierunku zewnętrznego kącika oka. W razie potrzeby zmień wacik i powtórz czynność.
- Nawadnianie skóry od wewnątrz. Odwodniona skóra szybciej ulega przesuszeniu, jest mniej elastyczna, staje się poszarzała i wiotka. Zaleca się, by wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Niestety kawa nie wlicza się do bilansu. Najlepiej, by nawadniać organizm za pomocą wody mineralnej, lekkich herbatek owocowych oraz, jeśli nie ma przeciwwskazań, naparów ziołowych.
- Wysypiaj się! Podkrążone oczy to częste następstwo zarwanej nocy. Jednorazowo raczej nie spowoduje trwałych zmian na skórze, jednak permanentne niedosypianie już tak. Właściwa ilość snu ma znaczenie nie tylko dla skóry, ale też prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
- Pamiętaj o zdrowej diecie. Nawet najdroższe kosmetyki nie będą skuteczne, jeśli nie zadbasz o racjonalny, właściwie zbilansowany jadłospis. Wyeliminuj z menu fast foody, tłuste przekąski i wysokoprzetworzone produkty, nadmiar kawy i cukru. Zastąp je świeżymi warzywami i owocami, zdrowymi tłuszczami roślinnymi, drobiem i morskimi rybami. Zamiast białego pieczywa wybierz pełnoziarniste.
- Zrezygnuj z używek. Albo przynajmniej je ogranicz. Palenie papierosów i picie alkoholu ma destrukcyjny wpływ na cały organizm, również na wygląd skóry i powstawanie zmarszczek. W końcu nie bez powodu na zmarszczki wokół ust mówi się zmarszczki palacza.
Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami domowymi sposobami?
Domowe sposoby na zmarszczki to głównie troskliwa, uważna pielęgnacja. Przede wszystkim nie można zapominać o kremach dbających o wrażliwą i podatną na powstawanie zmarszczek okolicę oczu. Do wyboru masz szereg preparatów o działaniu ujędrniającym, przeciwzmarszczkowym i głęboko odżywiającym w postaci płatków pod oczy, kremów lub silnie skoncentrowanego serum. Preparaty, na które warto zwrócić uwagę to np.:
- Przeciwzmarszczkowy żel do okolic oczu Herla Gold Supreme z dodatkiem 24-karatowego złota o działaniu rozświetlającym i spowalniającym procesy starzenia się skóry,
- Krem Contour eyes & lips Terproline, który sprawdzi się w pielęgnacji okolic oczu oraz ust. Skutecznie wygładza, uelastycznia, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek i spłyca już istniejące,
- Serum przeciwzmarszczkowe i wzmacniające rzęsy Vichy Liftactiv Serum 10 zawierające szereg cennych substancji aktywnych, takich jak ceramidy, kwas hialuronowy, gliceryna oraz ramnoza,
- Serum wygładzające zmarszczki wokół oczu Jowae Serum z antyoksydacyjnymi lumifenolami, kwasem hialuronowym, wygładzającym peptydem, olejem z lnianki siewnej czy czerwonym żeń-szeniem,
- Serum liftingujące powieki i skórę wokół oczu Lierac Lift Integral o działaniu wygładzającym, przeciwobrzękowym i redukującym cienie pod oczami,
- Kolagenowe płatki pod oczy wygładzające zmarszczki Lbiotica, które pod wpływem ciepła uwalniają składniki aktywne w głąb skóry, zapewniając jej nawilżenie i poprawę elastyczności.
Domową pielęgnację przeciwzmarszczkową warto uzupełnić o samodzielnie robione maseczki i produkty naturalne, obecne niemal w każdej kuchni.
- W kuracji anti-aging pomocne będą naturalne oleje, np. olej kokosowy, olej arganowy, a nawet oliwa z oliwek, które są cennym źródłem substancji odżywczych.
- Olejek możesz również wykorzystać do masażu okolic oczu. Pamiętaj, by robić to z wyczuciem. Zamiast naciągania skóry, wybierz delikatny ucisk. Zacznij od wewnętrznego kącika górnej powieki, przesuwając palec w kierunku skroni, a następnie dolną powiekę, ruchem okrężnym, od zewnętrznego kącika do wewnętrznego.
- Inne domowe sposoby na zmarszczki to np. maseczka z rozgniecionego banana lub z jogurtu naturalnego z dodatkiem cytryny i miodu, kompres z zielonej herbaty czy z plasterków zielonego ogórka. Działanie domowych maseczek nie będzie tak spektakularne, jak skuteczność kosmetyków profesjonalnych, ale z pewnością nie zaszkodzą.
Jakie zabiegi na zmarszczki pod oczami?
A co w przypadku, gdy zmarszczki są już utrwalone? Nie da się odwrócić naturalnego procesu starzenia się skóry, dlatego przy głębokich zmarszczkach ratunkiem będą wyłącznie zabiegi medycyny estetycznej. Wśród najczęściej wykonywanych wymienia się między innymi:
- Toksynę botulinową,
- Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym,
- Mezoterapię,
- Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego.
Decydując się na jeden z powyższych zabiegów, należy mieć na uwadze, że są to zabiegi inwazyjne, dlatego powinny być wykonane przez doświadczonego kosmetologa. Są również zabiegami kosztownymi.
Podsumowanie
Dbanie o skórę wokół oczu to inwestycja na przyszłość, która pozwoli na dłużej cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem. W zapobieganiu zmarszczkom pod oczami kluczowa jest profilaktyka, czyli pielęgnacja, ochrona przed słońcem, zdrowa dieta i rezygnacja z używek. Im wcześniej zaczniesz dbać o skórę pod oczami, tym później pojawią się na niej zmarszczki. W przypadku głębokich i utrwalonych zmarszczek pod oczami, jedynym sposobem, aby je zlikwidować, jest profesjonalny zabieg w gabinecie kosmetologicznym.
Źródła:
- A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf [dostęp 18.01.2023]
- G. Osika, A. Wesołowska, Niechirurgiczna metody opóźniające procesy starzenia się skóry, https://ptfarm.pl/wydawnictwa/czasopisma/farmacja-polska/103/-/28546 [dostęp 18.01.2023]
- A. Przylipiak, Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok 2014