Olejek arganowy - właściwości i zastosowanie

1. 3. 2023 · 8 minut czytania

Olej arganowy to bardzo cenny produkt o wielu właściwościach i szerokim zastosowaniu w kosmetyce. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać jego działanie i dowiedzieć się, jak go stosować.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Olejek arganowy - właściwości i zastosowanie

Olej arganowy to jeden z najpopularniejszych, naturalnych produktów do twarzy, włosów i ciała. Wykazuje bardzo szerokie zastosowanie, a jego włączenie do pielęgnacji przynosi wiele pozytywnych efektów. Jakie są właściwości olejku arganowego i jak go stosować? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika! 

Czym jest olejek arganowy?

Olejek arganowy to naturalny surowiec pochodzący z Maroka i pozyskiwany z nasion arganii żelaznej nazywanej również drzewem arganowym. Często mówi się o nim płynne złoto Maroka, co podkreśla nie tylko jego wyjątkowe właściwości, ale także fakt, że jest to jeden z najtrudniejszych w produkcji olejów. Drzewa arganowe występują wyłącznie na terenie Maroka oraz Algierii, a obszary, na których rosną, objęte są objęte ochroną UNESCO. Zamieszkujące te okolice zwierzęta zjadają owoce i wydalają ich pestki w niestrawionej formie. Nasiona są następnie ręcznie zbierane i wytłaczane. Do produkcji 1 litra oleju arganowego potrzeba aż 35 kg owoców, dlatego jest to jeden z najdroższych olejów na całym świecie.

Olej arganowy charakteryzuje się bogatym składem. Zawiera nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe (m.in. oleinowy, linolenowy, stearynowy, palmitynowy), pochodne witaminy A - karotenoidy i tokoferole, a także sterole roślinne (m.in. kampesterol), ksantofile, alkohole trójterpenowe oraz skwalen. Wysoka zawartość wymienionych składników, które są substancjami o szerokim działaniu, sprawia, że olej arganowy jest jednym z najpopularniejszych olejów wykorzystywanych w kosmetologii oraz przemyśle spożywczym.

Właściwości olejku arganowego 

Właściwości olejku arganowego znane są już od tysięcy lat. Popularny jest w szczególności ze względu na swój korzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Zawarte w nim związki o działaniu antyoksydacyjnym i odżywczym ochraniają skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, poprawiają jej wygląd, spowalniają procesy starzenia i regenerują naskórek. Do najważniejszych właściwości olejku arganowego można zaliczyć:

  • Działanie przeciwstarzeniowe - olej aragnowy spowalnia powstawanie oraz zmniejsza widoczność pierwszych oznak starzenia m.in. zmarszczek,
  • Łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych skóry,
  • Zmniejszenie widoczności cellulitu,
  • Ujednolicenie kolorytu skóry, zmniejszenie przebarwień,
  • Działanie regeneracyjne, odżywiające i nawilżające włosy, brwi, rzęsy, paznokcie, skórę twarzy i całego ciała,
  • Ochronę przed przesuszeniem i nadmiernym rogowaceniem skóry,
  • Poprawę elastyczności i napięcia skóry,
  • Przyśpieszanie procesów gojenia

Na co jest dobry olej arganowy?

Olej arganowy świetnie sprawdzi się do włosów i skóry wymagających odżywienia, nawilżenia i regeneracji. Pomoże przywrócić im naturalny blask i zdrowy wygląd. Często stosuje się go również przy problemach skórnych, takich jak atopia czy łuszczyca, jeśli lekarz dermatologii nie stwierdzi przeciwwskazań. Wskazaniami do zastosowania oleju arganowego są:

  • Pierwsze oznaki starzenia,
  • Zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności skóry,
  • Stany zapalne skóry,
  • Podrażnienia, zaczerwienienia skóry,
  • Suche, matowe, zniszczone włosy,
  • Osłabione rzęsy i brwi,
  • Kruche, łamliwe paznokcie. 

 

Czym jest olejek arganowy

Jak stosować olejek arganowy?

Olej arganowy wykorzystuje się na kilka sposobów. 

  • Pierwszym jest zakup czystego, tłoczonego na zimno oleju arganowego 100% i aplikowanie go bezpośrednio na skórę lub włosy
  • Warto również skorzystać z kosmetyków, które powstają na bazie olejku. Substancja występuje w wielu kremach do twarzy, balsamach do ciała oraz odżywkach i szamponach do włosów. 
  • Czysty olej można też samodzielnie dodawać do ulubionych produktów, mieszając np. krem nawilżający do twarzy z kilkoma kroplami oleju. 

Bez względu na wybrany sposób bardzo ważna jest regularność. Dopiero wtedy można wykorzystać wszystkie właściwości i cały potencjał oleju arganowego.

Olejek arganowy do twarzy

Olejek arganowy jest wartościowym produktem, dlatego warto wykorzystywać podczas pielęgnacji twarzy. Poleca się go w szczególności osobom, u których widoczne są pierwsze oznaki starzenia, ze skórą przesuszoną i skłonną do podrażnień.  Co ważne, olej arganowy jest zaliczany do olejów o niskim stopniu komedogenności, co oznacza, że nie zatyka porów. Może być stosowany również przez osoby ze skórą problematyczną i skłonnością do zaskórników i niedoskonałości.

Olejek arganowy do twarzy

Jak używać oleju arganowego na twarz?

Olej arganowy na twarz stosuj jako samodzielny produkt i aplikuj bezpośrednio na skórę. Zobacz np. olejek arganowy do twarzy i włosów VisPlantis. Jeśli szukasz gotowych kosmetyków, zawierających w swoim składzie olej arganowy, możesz wybierać z naprawdę wielu opcji. Kremy do twarzy i dermokosmetyki do twarzy na bazie tego składnika są przeznaczone do różnych typów skóry. Najczęściej to kremy przeciwzmarszczkowe do twarzy, ale również produkty do demakijażu, kremy i sera o działaniu nawilżającym, regenerującym i łagodzącym. Wśród kosmetyków powstałych na bazie oleju arganowego znajdziesz m.in.:

Olejek arganowy do włosów

Olejek arganowy świetnie sprawdza się jako produkt do pielęgnacji włosów o wysokiej i średniej porowatości. Polecany jest zwłaszcza do włosów zniszczonych, osłabionych, wysuszonych, pozbawionych blasku. Regularne stosowanie olejku arganowego sprawi, że włosy będą wyglądały na mocniejsze, grubsze, odżywione i bardziej lśniące. 

Jak używać oleju arganowego do włosów?

Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie oleju arganowego do włosów jest ich olejowanie. Wystarczy rozetrzeć olej w dłoniach, dokładnie wetrzeć go we włosy i pozostawić na około 30 minut, a na koniec umyj głowę szamponem. Często już po pierwszym olejowaniu włosy są w widocznie lepszej kondycji. Regularne stosowanie np. co 2 tygodnie przyniesie naprawdę spektakularne efekty. 

Olejek arganowy możesz też dodawać do odżywki (wystarczy kilka kropel) lub nałożyć jego niewielką ilość na końcówki włosów. Zabezpieczysz je w ten sposób przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi. Sprawdź np. olej arganowy Nacomi lub olejek do włosów Olej arganowy & Witamina E Schwarzkopf Gliss Kur Daily-Oil Elixir. Oczywiście warto też stosować kosmetyki, które zawierają olej arganowy w swoim składnie np. szampony do włosówodżywki do włosów

Olejek arganowy do ciała

Olej arganowy to świetny produkt, który warto wykorzystać do pielęgnacji nie tylko twarzy, ale również całego ciała. Działa nawilżająco, regenerująco, antycellulitowo, zapobiega podrażnieniom i chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Jak stosować olejek arganowy do ciała? Bardzo dobrze sprawdza się dodanie kilku kropel czystego, tłoczonego na zimno oleju arganowego do kąpieli lub balsamu do ciała. Wiele kosmetyków, zwłaszcza dedykowanych skórze suchej i odwodnionej, również zawiera go w swoim składzie, dlatego mogą stanowić naprawdę wartościowy element codziennej pielęgnacji.

Inne zastosowania olejku arganowego

Stosowanie olejku arganowego sprawdza się nie tylko w kosmetyce, ale również w przemyśle spożywczym. Olej przeznaczony do wykorzystywania w kuchni wytwarza się z prażonych nasion z drzewa arganowego, w przeciwieństwie do kosmetycznego oleju powstającego z nasion nieprażonych. Spożywczy olej arganowy posiada ciemny, bursztynowy kolor oraz lekko orzechowy smak i zapach. W Polsce nie jest zbyt popularny i zdecydowanie częściej stosuje się go w kosmetyce, jednak jest to produkt bardzo wartościowy. Jego spożywanie przyczynia się m.in. do:

  • Spowolnienia procesu rozwoju miażdżycy,
  • Zmniejszenia ryzyka chorób nowotworowych,
  • Poprawy profilu lipidowego,
  • Obniżenia ciśnienia,
  • Działania przeciwcukrzycowego.

Olej arganowy może więc stanowić nie tylko sposób na zadbaną cerę i włosy, ale również poprawę stanu zdrowia, funkcjonowania organizmu i profilaktykę wielu chorób.

Olejek arganowy do włosów

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania olejku arganowego?

Olejek arganowy jest stosunkowo bezpiecznym produktem i nie ma większych przeciwwskazań do jego stosowania. Wyjątkiem są zalecenia od lekarza, dermatologa czy kosmetologa, który w indywidualnym przypadku może polecić ograniczenie jego wykorzystania i zaproponować bezpieczniejsze alternatywy. U niektórych osób olej arganowy wywołuje reakcje alergiczne, jest to jednak bardzo rzadkie. Mimo to zaleca się ostrożność przy pierwszym zastosowaniu oleju arganowego oraz uważną obserwację organizmu w celu szybkiego zaobserwowania ewentualnych reakcji niepożądanych. 

Ile kosztuje prawdziwy olejek arganowy?

Prawdziwy, dobry jakościowo olejek arganowy pochodzący z Maroka niestety nie należy do najtańszych. Niewielkie opakowanie, do 100 ml produktu, kosztuje nawet ok. 50 zł. Podczas zakupów szukaj artykułów posiadających specjalne certyfikaty potwierdzające ich autentyczność. Niestety na półkach sklepowych często można znaleźć produkty, które wyglądem przypominają prawdziwy olejek arganowy, jednak są jego podróbką i w związku z tym, nie posiadają cennych właściwości. Najczęściej mają dość niską cenę, a na ich opakowaniu brakuje informacji o posiadanych certyfikatach. W związku z tym, jeśli zależy Ci na skorzystaniu ze wszystkich cennych właściwości oleju arganowego, zachowaj czujność podczas zakupów. 

Podsumowanie

Olejek arganowy to jeden z najpopularniejszych olejów wykorzystywanych w kosmetyce. Pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów, działa nawilżająco, regeneracyjnie i odżywczo. Do codziennej pielęgnacji włącz zarówno czysty, tłoczony na zimno olej, jak również gotowe kosmetyki np. kremy, balsamy do ciała czy odżywki do włosów, które zawierają go w swoim składzie. Mimo że olejek arganowy należy do stosunkowo drogich olejów, jego cenne właściwości zdecydowanie czynią go produktem wartym uwagi.

Źródła:

  1. Scharifi N., Hamedeyazdan S., Shokri J., Argan oil as a pretreatment of human hair before exposure to oxidative damage: Attenuated total reflectance and protein loss studies, J Cosmet Dermatol, R. 21, cz. 10 (2022), s. 5010-5017
  2. Boucetta K., Charrouf Z., Derouiche A., Skin hydration in postmenopausal women: argan oil benefit with oral and/or topical use, Prz Menopauzalny, R. 13, cz. 5 (2014), s. 280-288
  3. Mysore V., Arghaya A., Hair Oils: Indigenous Knowledge Revisited, Int J Trichology, 2022
  4. Gharby S., Charrouf Z., Argan Oil: Chemical Composition, Extraction Process, and Quality Control, Sec. Nutrition and Food Science Technology, 2021
  5. Monfalouti H., Guillame D., Denhez C., Therapeutic potential of argan oil: a review, Journal of Pharmacy and Pharmacology, R. 62, cz. 12 (2010), s. 1669-1675

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice