Cera normalna – charakterystyka i pielęgnacja. Jakie składniki aktywne stosować przy normalnej cerze?

19. 2. 2024 · 5 minut czytania

Czy wiesz, jak dbać o cerę normalną? Z artykułu dowiesz się o najlepszych praktykach pielęgnacyjnych, błędach, których warto unikać i składnikach aktywnych polecanych do cery normalnej. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Cera normalna – charakterystyka i pielęgnacja. Jakie składniki aktywne stosować przy normalnej cerze?

Wiele mówi się o pielęgnacji skóry tłustej, wrażliwej i suchej, niemal zupełnie pomijając jeszcze jeden typ – cerę normalną. Nie bez przyczyny, ponieważ cera normalna uznawana jest za najrzadziej występujący i najmniej problematyczny w pielęgnacji rodzaj skóry. Czym się charakteryzuje, jak o nią dbać i czego unikać? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. 

Cera normalna – charakterystyka 

Cera normalna to jeden z najbardziej pożądanych rodzajów skóry.  

  • W przeciwieństwie do problemów występujących w przypadku skóry tłustej cera normalna zazwyczaj jest matowa. Zrównoważone wydzielanie sebum skutkuje brakiem nadmiernego błyszczenia.  
  • Co więcej, jest również mniej podatna na zmiany dermatologiczne, takie jak trądzik, wypryski, zaskórniki czy zaczerwienienia.  
  • Cera normalna jest gładka, miękka w dotyku, subtelnie zaróżowiona, elastyczna i optymalnie nawilżona. Nie przesusza się ani nie łuszczy, a pory są najczęściej niewielkie i mało widoczne. 
  • Cera normalna z reguły dobrze reaguje na zmiany środowiskowe, między innymi wahania temperatury, wilgotności powietrza czy inne czynniki zewnętrzne.  
  • Może być ponadto bardziej odporna na drobne grzeszki pielęgnacyjne, zanieczyszczenia czy promieniowanie UV, co nie oznacza, że można zaniechać fotoprotekcji. Zwłaszcza jeśli zależy Ci, by jak najdłużej pozostała w doskonałej kondycji. 

Przeczytaj, jakie są objawy odwodnionej skóry

Cera normalna składniki aktywne

Cera normalna – pielęgnacja 

Cera normalna należy do mało kłopotliwych w pielęgnacji i szybko się regeneruje. Ponadto całkiem nieźle znosi większość zabiegów kosmetycznych i dobrze reaguje podczas testowania nowych formulacji pielęgnacyjnych. Musisz jednak pamiętać o systematycznej dbałości o jej wygląd. Zaniechanie pielęgnacji może skutkować zaburzeniem naturalnej równowagi, a w konsekwencji prowadzić do miejscowego przesuszenia lub wręcz przeciwnie – do nadprodukcji sebum. Nawet osoby z cerą normalną mogą doświadczać okresowych zmian, np. w związku z hormonami czy stresem, dlatego istotna jest codzienna pielęgnacja twarzy za pomocą sprawdzonych kosmetyków do twarzy obejmująca oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie oraz stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. 

Do oczyszczania cery normalnej zaleca się stosowanie delikatnych, a jednocześnie skutecznych preparatów usuwających zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum bez naruszania naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Zarówno kosmetyki do demakijażu, jak i toniki do twarzy powinny zawierać składniki aktywne o działaniu nawilżającym, które pomogą zachować optymalny poziom nawodnienia skóry. Sprawdź: 

Zobacz, jak prawidłowo myć twarz? 

Cera normalna – charakterystyka 

Nawilżanie i odżywianie cery normalnej to drugi etap pielęgnacji, za który odpowiadają kremy do twarzy i serum do twarzy. Wybierz preparaty o lekkiej, nietłustej konsystencji, które łatwo wchłaniają się przez skórę, nie pozostawiając uczucia ciężkości ani tłustości. Do wieczornej pielęgnacji możesz używać kremów o bogatszej konsystencji lub formulacji z dodatkowymi składnikami nawilżającymi, które dodatkowo odżywią naskórek i będą wsparciem procesu regeneracji. Zobacz np.: 

Stosowanie kremu z filtrem powinno stać się nawykiem nawet przy mało problematycznej skórze normalnej. Promieniowanie UV może powodować szereg niekorzystnych zmian, w tym fotostarzenie się skóry, zmarszczki i przebarwienia. Długotrwała ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do uszkodzeń skóry na poziomie komórkowym, które mogą się kumulować i prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości, dlatego fotoprotekcja to must have, niezależnie od pory roku czy rodzaju skóry. 

Cera normalna – pielęgnacja 

Cera normalna – składniki aktywne 

Cera normalna ma tę zaletę, że zazwyczaj dobrze reaguje na większość składników aktywnych pod warunkiem, że nie jest uczulona na konkretną substancję. Wśród składników szczególnie rekomendowanych w pielęgnacji cery normalnej są te o działaniu silnie nawilżającym, antyoksydacyjnym i odżywiającym: 

  • Kwas hialuronowy – przyciąga i zatrzymuje wilgoć w skórze, wspierając utrzymanie jej odpowiedniego nawilżenia i elastyczności, 
  • Witamina C – silny antyoksydant, który pomaga w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników, redukuje przebarwienia skóry, stymuluje produkcję kolagenu i poprawia ogólny wygląd skóry, 
  • Witamina E – chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dodatkowo wykazuje właściwości nawilżające i łagodzące,  
  • Ekstrakty roślinne – takie jak aloes, wyciąg z zielonej herbaty czy rumianku o właściwościach łagodzących, nawilżających i przeciwzapalnych, zapewniających skórze komfort i równowagę, 
  • Kwasy AHA i BHA – działają złuszczająco, dzięki czemu poprawiają teksturę skóry, redukują przebarwienia, zapobiegają powstawaniu zaskórników, stymulują produkcję kolagenu, 
  • Peptydy – wykazują działanie nawilżające, ujędrniające i przeciwstarzeniowe. Stymulują produkcję kolagenu i elastyny, pomagając w poprawie jędrności i elastyczności skóry.  

Cera normalna – czego unikać? 

Cera normalna jest mniej podatna na problemy skórne, jednak warto unikać pewnych czynników mogących zaburzyć jej naturalną równowagę. Są to między innymi: 

  • Zbyt agresywne środki myjące naruszające barierę ochronną skóry, 
  • Częste złuszczanie prowadzące do wysuszenia i podrażnienia naskórka, 
  • Wysoka zawartość alkoholu w kosmetykach, 
  • Częsta i długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, 
  • Dieta bogata w przetworzone produkty spożywcze, cukry i tłuszcze nasycone, 
  • Używki. 

Podsumowanie 

Osoby posiadające cerą normalną zdecydowanie wygrały los na genetycznej loterii, choć oczywiście muszą pamiętać o systematycznej pielęgnacji. Szczególnie rekomendowane jest stosowanie łagodnych, ale skutecznych produktów oczyszczających i nawilżających pomagających utrzymać równowagę skóry i chroniących przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Źródła:

  1. J. Węgłowska, A. Milewska, Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego, https://www.nantes.com.pl/wp-content/uploads/2011/05/93-97.pdf [dostęp 27.03.2024 r.]
  2. M. Król, Wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiety, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.3-4.pdf [dostęp 27.03.2024 r.]
  3. I. Suligowska, Pielęgnowanie zdrowej skóry, https://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/3-160809131925.pdf [dostęp 27.03.2024 r.] 
     
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora