Srebro koloidalne – właściwości i zastosowania

22. 2. 2024 · 5 minut czytania

Sprawdź, jakie właściwości i zastosowanie ma srebro koloidalne. Podpowiadamy, co warto wiedzieć na ten temat i tłumaczymy, w jakich produktach znajdziesz składnik!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Srebro koloidalne – właściwości i zastosowania

Korzystne właściwości srebra koloidalnego znane są od setek lat i do dziś wykorzystuje się je na szeroką skalę, zwłaszcza w branży kosmetycznej. Czym tak właściwie jest srebro koloidalne i jak działa na skórę? W jakich przypadkach nie należy go stosować? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika! Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na ten temat. 

Srebro koloidalne – co to jest? 

Mimo że srebro najczęściej kojarzy się z produkcją biżuterii, jest bardzo cenione również w kosmetyce i medycynie. Srebro koloidalne to nic innego jakdrobne cząsteczki srebra zawieszone w cieczy. Ich rozmiar najczęściej nie przekracza 100 nm, a roztwór ma postać niejednorodną, koloidalną, co oznacza, że występują w nim dwie substancje nierozpuszczalne względem siebie. Srebro koloidalne znajdziesz również pod nazwą nanosrebro. Aktualnie wykorzystuje się je do produkcji kosmetyków do pielęgnacji wymagającej skóry twarzy i ciała, a także środków do dezynfekcji.  

Srebro koloidalne – właściwości 

Jak działa srebro koloidalne? Substancja wykazuje właściwości: 

  • Przeciwbakteryjne, 
  • Przeciwgrzybicze, 
  • Przeciwwirusowe, 
  • Ściągające, 
  • Regenerujące. 

To właśnie właściwości przeciwdrobnoustrojowe są największym wyróżnikiem srebra koloidalnego i powodem, dla którego jest tak popularne i często wykorzystywane.  

Srebro koloidalne – na co pomaga? 

Ze względu na wiele pozytywnych właściwości srebro koloidalne bywa przydatne w wielu sytuacjach. Sprawdź, na co może pomóc i kiedy warto je zastosować: 

  • Trądzik
  • Uczulenie na twarzy, 
  • Nadmierna produkcja sebum, 
  • Zatkane, zanieczyszczone pory, 
  • Stany zapalne skóry, 
  • Podrażnienia skóry, np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce lub golenia maszynką,  
  • Opryszczka, 
  • Niewielkie zranienia i skaleczenia, 
  • Ukąszenia owadów. 

Ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe srebro koloidalne może być szczególnie korzystne u osób z cerą problematyczną i trądzikową. Sprawdzi się też przy zranieniach jako element dezynfekcji, a także w postaci preparatów do stosowania przy bólach i stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.  

Srebro koloidalne – właściwości 

Srebro koloidalne – jak stosować? 

W zależności od indywidualnego problemu i potrzeb możesz wybrać kosmetyki, płyny do dezynfekcji lub środki doustne ze srebrem koloidalnym w składzie albo zastosować jego czysty roztwór. Bez względu na to, jaki preparat wybierzesz, przed użyciem dokładnie zapoznaj się z instrukcją stosowania i zaleceniami producenta. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.  

W jakich produktach znajdziesz srebro koloidalne? 

  • Tonik lub mgiełka do przemywania skóry, np. Aura Herbals, Argentum 200, srebro koloidalne, tonik 200ppm o wysokiej zawartości srebra koloidalnego na bazie wody demineralizowanej. Skutecznie oczyszcza i pielęgnuje skórę, pozostawiając ją czystą i zmatowioną, a także łagodzi podrażnienia i zapewnia przyjemne uczucie świeżości. Do opakowania dołączona jest specjalna miarka, która ułatwia stosowanie toniku. Sprawdź też Aura Herbals, Argentum 200 Srebro Koloidalne, mgiełka 50 ppm, czyli tonik w formie aerozolu z zawartością srebra koloidalnego 50 ppm. Tonik oczyszcza i pielęgnuje skórę oraz łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Jest odpowiedni dla cery trądzikowej oraz skóry z problemem nadmiaru sebum. Srebro koloidalne jest też składnikiem wielu kremów do pielęgnacji skóry trądzikowej i problematycznej. 
  • Środek do przemywania niewielkich ran. Sprawdź np. Farmactive Silver Spray, spray na rany na bazie srebra koloidalnego oraz soli sodowej kwasu hialuronowego.  
  • Środek do płukania jamy ustnej.Srebro koloidalne Ag 10 działa wspomagająco przy infekcjach wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych w obrębie jamy ustnej. 
  • Spray do gardła, np.Silver Spray do gardła - wyrób medyczny nawilża błonę śluzową i zawiera składniki łagodzące ból gardła. Oprócz srebra koloidalnego posiada w składzie także wyciąg z porostu islandzkiego, który powleka błonę śluzową gardła i chroni ją przed działaniem szkodliwych patogenów. 

Pamiętaj też, że srebro koloidalne nie jest przeznaczone do picia! Można je stosować wyłącznie zewnętrznie na skórę i błony śluzowe. Po wypłukaniu jamy ustnej i gardła, roztwór należy wypluć.  

Jak długo stosować srebro koloidalne? 

Srebro koloidalne uznawane jest za bezpieczne, jeśli stosuje się je zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją producenta. W przypadku problemów skórnych większość kosmetyków ze srebrem koloidalnym można traktować jako stałe elementy pielęgnacji. Do przemywania ran lub płukania jamy ustnej srebro koloidalne stosuje się kilka lub kilkanaście dni do momentu ustąpienia problemu.  

Srebro koloidalne w ciąży 

Dane na temat bezpieczeństwa stosowania srebra koloidalnego w ciąży są podzielone i brakuje wystarczających badań naukowych w tym zakresie, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty. Większość preparatów ze srebrem koloidalnym przeznaczonych do płukania jamy ustnej i gardła jest przeciwwskazana do stosowania w okresie ciąży.  

Srebro koloidalne – na co pomaga? 

Srebro koloidalne – skutki uboczne 

Srebro koloidalne stosowane zgodnie z przeznaczeniem jest uważane za bezpieczne.  

  • Zdarza się, że powoduje reakcje uczuleniowe u osób z alergią na srebro, jest to jednak bardzo rzadkie.  
  • Największe niebezpieczeństwo niesie za sobą picie roztworów srebra. Wynika to z faktu, że srebro jest metalem, który może się kumulować w organizmie i działać toksycznie. Odkładanie się srebra może doprowadzić do choroby zwanej srebrzycą. Charakteryzuje się ona m.in. plamami na skórze i błonach śluzowych, uszkodzeniami nerek, układu nerwowego i wątroby. Jest to problem nieuleczalny, z którym w większości przypadków trzeba radzić sobie do końca życia. 

Srebro koloidalne – przeciwwskazania 

Srebro koloidalne nie powinno być stosowane przez osoby z alergią na srebro. Przed zastosowaniem u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią należy zasięgnąć opinii lekarza, aby podjąć decyzję w oparciu o indywidualne problemy i potrzeby.   

Podsumowanie 

Srebro koloidalne jest bardzo popularne w kosmetyce. Wykorzystuje się je zwłaszcza do pielęgnacji skóry problematycznej. Znajduje też zastosowanie w dezynfekcji ran, łagodzeniu podrażnień gardła i błon śluzowych jamy ustnej. Jednocześnie jest uważane za bezpieczne i rzadko powoduje skutki uboczne, ale preparaty z jego dodatkiem należy stosować ściśle ze wskazówkami producenta. Właściwie stosowane srebro koloidalne może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrową, gładką skórę.  

Źródła:

  1. Kędziora A., Srebro i kosmetyki, Kosmetologia Estetyczna, 2014
  2. Świdwińska-Gajewska M., Czerczak S., Nanosrebro – szkodliwe skutki działania biologicznego, Medycyna Pracy, R. 65, cz. 6 (2014) 
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora