Makijaż wieczorowy krok po kroku

18. 1. 2023 · 6 minut czytania

Wieczorowy makijaż pomoże Ci czuć się wyjątkowo podczas każdej uroczystej okazji. Jak zrobić go samodzielnie, aby podkreślał Twoją urodę i kreację? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Makijaż wieczorowy krok po kroku

Makijaż wieczorowy wykonuje się na specjalne okazje, dlatego jest zdecydowanie bardziej wyrazisty i intensywny w porównaniu do makijażu dziennego.  Wiele kobiet przed ważnymi wyjściami decyduje się na skorzystanie z pomocy doświadczonej makijażystki. Jednak piękny makijaż wieczorowy możesz wykonać również samodzielnie. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik. 

Jak przygotować twarz pod makijaż wieczorowy?

Sekretem każdego udanego makijażu jest odpowiednie przygotowanie skóry. Oczywiście należy o to dbać na co dzień, a nie tylko przed specjalnymi okazjami. Dokładne oczyszczanie, nawilżanie, regularne złuszczanie oraz ochrona przeciwsłoneczna to podstawy, bez których nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki nie dadzą oczekiwanego efektu. Dodatkowo, dzień przed planowanym wyjściem, warto wykonać delikatny peeling enzymatyczny, nałożyć nawilżającą maseczkę oraz dobrze się wyspać, aby uniknąć cieni i opuchnięć pod oczami. Rozwiązaniem ratunkowym mogą być żelowe, chłodzące płatki. 

Zanim przystąpisz do robienia makijażu wieczorowego, wykonaj następujące kroki:

  1. Dokładnie oczyść skórę, najlepiej za pomocą delikatnego żelu do mycia lub płynu micelarnego. Zwróć uwagę, aby nie trzeć skóry ręcznikiem, ani wacikiem, ponieważ może to ją niepotrzebnie podrażnić.
  2. Nałóż krem nawilżający i daj mu czas, aby się wchłonął. Wybierz taki, który nie ma tłustego wykończenia oraz szybko się wchłania.  
  3. Nałóż bazę. O ile na co dzień nie jest to konieczne, na większe wyjścia baza pod makijaż może okazać się bardzo pomocna, ponieważ wygładza twarz i przedłuża trwałość makijażu.
Jak przygotować twarz pod makijaż wieczorowy

Jak zrobić makijaż wieczorowy - krok po kroku? 

Wykonanie makijażu wieczorowego zazwyczaj jest zdecydowanie bardziej czasochłonne niż codzienny make-up. Zaplanuj sobie więc odpowiednio dużo czasu, gdyż pośpiech zdecydowanie nie będzie Twoim sprzymierzeńcem. Warto też, żebyś zastanowiła się, jaki efekt chcesz uzyskać. Czy zależy Ci na czymś kolorowym, szalonym, ekstrawaganckim? Może wolisz coś bardziej klasycznego i stonowanego? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci dobrać odpowiednie kosmetyki. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź, jak będzie wyglądał makijaż 2023.

Makijaż wieczorowy powinien być bardziej intensywny niż codzienny, ponieważ eksponuje się go nie w świetle dziennym, ale sztucznym, często przyciemnionym. Dlatego, aby był w ogóle zauważalny, musi być zdecydowanie mocniejszy. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę i nie doprowadzić do sytuacji, w której make-up będzie wyglądał bardzo ciężko, nienaturalnie i tworzył maskę. 

 

Jak krok po kroku wykonać makijaż wieczorowy?

  1. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Makijaż najlepiej wykonywać w świetle dziennym lub przy użyciu specjalnej lampy. 
  2. Po przygotowaniu skóry twarzy według wcześniej wymienionych wskazówek jest czas na zamaskowanie ewentualnych niedoskonałości. W tym celu świetnie sprawdzają się korektory w sztyfcie o zielonym lub brzoskwiniowym zabarwieniu. Nałóż je delikatnie i punktowo w miejsca, gdzie zauważysz wypryski lub zaczerwienienia. 
  3. Kolejny krok to podkład. Powinien być dopasowany do rodzaju i koloru Twojej cery. Zarówno zbyt jasny, jak i zbyt ciemny fluid będzie źle wyglądał na skórze. Nakładanie kosmetyku zacznij od małych ilości i stopniowo, w razie potrzeby, dokładaj kolejne porcje. Do aplikacji najlepiej sprawdzi się lekko zwilżona gąbka, specjalny pędzel lub opuszki palców. Staraj się wklepywać podkład, a nie go rozcierać, dzięki temu dłużej utrzyma się na skórze. Wypróbuj np. podkład wyrównujący powierzchnię skóry Vichy Dermablend
  4. Po nałożeniu podkładu czas na zaaplikowanie korektora pod oczy, który rozjaśni tą okolicę i ukryje cienie. W tym celu również warto użyć gąbeczki lub własnych palców, pamiętając, aby nie rozcierać kosmetyku. W przeciwnym razie może on zebrać się w niewielkich zmarszczkach wokół oczu. 
  5. Charakterystyczny dla makijaży wieczorowych jest tzw. baking. Metoda polega na zanurzeniu wilgotnej gąbeczki w sypkim pudrze i obfitym nałożeniu go na obszar pod oczami i na nos. Dzięki temu makijaż zostanie utrwalony, a Ty zyskasz pewność, że nie zetrze się, ani nie spłynie podczas wykonywania makijażu oczu. Nie jest to niezbędne, ale na pewno pozytywnie wpłynie na końcowy efekt. Przed konturowaniem i pudrowaniem twarzy strzep nadmiar pudru pędzelkiem. 
  6. Makijaż oczu zacznij od nałożenia bazy na powieki, co zapobiegnie osypywaniu się kosmetyków. Kolorystyka cieni, które wybierzesz, zależy tylko od Ciebie, Twoich preferencji i zaplanowanej stylizacji. Możesz skorzystać z szerokiego wyboru kolorów, jaki oferuje paleta 12 cieni do powiek Charming Mocha Eveline Cosmetics.
  7. Pamiętaj, żeby cienie do powiek nakładać ruchem wklepującym i blendującym, zaczynając od załamania górnej powieki. Następnie dodaj nieco więcej kosmetyku w zewnętrznym kąciku oka, aby go przyciemnić. Ostatnim krokiem jest rozświetlenie wewnętrznego kącika. Możesz do tego wykorzystać jaśniejszy cień lub cień z błyszczącymi drobinkami. Pamiętaj, aby użyć do tego czystego pędzelka!
Jak zrobić makijaż wieczorowy krok po kroku

8. Niezbędnym, ale często też najtrudniejszym elementem makijażu wieczorowego, jest wykonanie kreski na górnej powiece. Jeśli nie masz w tym wprawy, możesz zrobić ją cieniem (najciemniejszym, którego użyłaś do powiek), delikatnie rozcierając kreskę od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka za pomocą cienkiego, ukośnego pędzelka. Dobrze sprawdzą się też kredki do oczu, np. Royal Pencil intensywnie czarna kredka do oczu Pierre Rene Professional.

9. Rzęsy w makijażu wieczorowym powinny być bardzo dobrze podkręcone i wytuszowane. Najlepiej w tym celu wykorzystać wydłużające lub pogrubiające tusze do rzęs, np. All in One Mascara tusz do rzęs ARTDECO.

10. Dla wzmocnienia efektu warto przykleić sztuczne rzęsy. Jeśli nigdy ich nie stosowałaś, wypróbuj je wcześniej, aby sprawdzić, czy na pewno dobrze się w nich czujesz. Na początek dobrze sprawdzą się sztuczne rzęsy na pasku Donegal Eye Lashes.

11. Nie zapominaj też o brwiach. Dokładnie wyczesz je szczoteczką i obrysuj ich kształt kredką, starając się wypełnić ewentualne ubytki. Dla dodatkowego uniesienia i utrwalenia warto sięgnąć po specjalny wosk lub masło do brwi.

12. Ostatni etap to konturowanie i pudrowanie twarzy. Do modelowania potrzebne będą Ci bronzer, róż do policzków oraz rozświetlacz. Puder brązujący należy nakładać na skórę wokół twarzy wzdłuż linii włosów, żuchwy oraz brody, rozświetlacz pod łukiem brwiowym i na szczytach kości policzkowych, a róż na wypukłościach policzków. Zacznij od niewielkich ilości kosmetyków i w razie potrzeby wzmacniaj efekt. Konturowanie możesz wykonać zarówno na mokro, jak i na sucho, jednak to wykonane na mokro często wygląda naturalniej i jest trwalsze. Jeśli lubisz makijaże w stylu glow, sprawdź, jak wykonać makijaż dewy skin.

13. Po wymodelowaniu twarzy dużym pędzlem, nałóż puder, zwracając szczególną uwagę na czoło, nos i brodę, które mają największą tendencję do przetłuszczania i świecenia.

14. Na sam koniec pomaluj usta. Dobrze sprawdzi się szminka do ust ARTDECO Perfect Color Lipstick lub jeżeli wolisz naturalne wykończenie, nawilżające pomadki do ust.

Jak zrobić trwały makijaż wieczorowy

Jak zrobić trwały makijaż wieczorowy? 

Makijaż wieczorowy ma nie tylko podkreślać urodę i kreację, ale też utrzymać się przez wiele godzin, a nawet całą noc. Co zrobić, aby był trwały? Podstawą jest wybór odpowiedniej bazy, podkładu oraz pudru, które będą odpowiadały potrzebom skóry. Pamiętaj, aby ich nie rozcierać, ale delikatnie wklepywać, próbując wtłoczyć kosmetyk w skórę. Po zakończeniu makijażu całą twarz spryskaj specjalną mgiełką utrwalającą do twarzy, która zapobiegnie osypywaniu się cieni, czy spływaniu podkładu razem z potem. 

Podsumowanie

Makijaż wieczorowy przeznaczony jest na specjalne okazje, a każda kobieta chce się w nim czuć wyjątkowo. Nasze wskazówki pomogą Ci go wykonać, nawet jeśli nie masz większego doświadczenia. Pamiętaj jednak, że oprócz kosmetyków niezwykle ważne jest wcześniejsze przygotowanie skóry, co wpływa na jego trwałość i ostateczny efekt.

Źródła:

  1. Messara C., Robertson N., Walsh M. Clinical evidences of benefits from an advanced skin care routine in comparison with a simple routine, Journal of Cosmetic Dermatology, R. 19, nr 8 (2020)

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora