Jak i czym czyścić uszy niemowlaka?

19. 12. 2023 · 5 minut czytania

Pielęgnacja dzieci budzi wiele pytań i obaw u rodziców. Jak i czym czyścić uszy u niemowląt? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak robić to bezpiecznie i prawidłowo. 

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak i czym czyścić uszy niemowlaka?

Czyszczenie uszu niemowlaka to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych.  Często przysparza wielu problemów świeżo upieczonym rodzicom bez wystarczająco doświadczenia w opiece nad maluszkiem. Jak i czym myć uszy dziecka? Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki.  

Jak myć uszy niemowlaka?

Czyszczenie uszu niemowlaka to kontrowersyjny temat. Można spotkać opinie, że jest absolutnie niewskazane, a z drugiej strony pojawiają się głosy, mówiące, że to konieczność. Aktualnie wiadomo, że stanowi ważny element higieny dziecka. Czynność należy wykonywać w określony, sposób, aby nie spowodować bólu ani innych problemów. Ucho to bardzo delikatny narząd wymagający regularnej, ale delikatnej pielęgnacji. O czym pamiętać podczas czyszczenia uszu niemowlaka? Zwróć szczególną uwagę na kilka podstawowych zasad.  

  • Czyszcząc uszy, skup się przede wszystkim na małżowinie usznej oraz okolicach wokół uszu i za uszami. To obszar, który nie czyści się samodzielnie, a ze względu na jego budowę, łatwo odkładają się tam różne zanieczyszczenia. 
  • Nie wkładaj patyczków, wacików, ani innych akcesoriów pielęgnacyjnych głęboko do przewodu słuchowego, ponieważ grozi to uszkodzeniem błony bębenkowej i rozwojem poważnych infekcji. Gromadząca się woskowina w zdecydowanej większości przypadków nie stwarza problemów i nie świadczy o braku higieny.  
  • Woskowina jest naturalną wydzieliną w przewodzie słuchowym i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania uszu i słuchu. Nie należy dążyć do jej całkowitego usunięcia (dotyczy to nie tylko niemowlaków, ale również starszych dzieci i dorosłych). Próby pozbycia się woskowiny z przewodu słuchowego mogą doprowadzić do uszkodzeń delikatnych struktur, a nawet zatkania ucha.  
  • Uszy niemowlaka najlepiej czyścić, kiedy maluch znajduje się w pozycji leżącej na plecach, z głową na bok. Wykonuj spokojne, delikatne ruchy. Możesz cały czas mówić lub śpiewać do dziecka, aby odwrócić jego uwagę i skupić ją na czymś miłym oraz przyjemnym. Nie przytrzymuj dziecka za mocno i nie rób nic na siłę. Może to spowodować złe skojarzenia, przez które wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych w przyszłości będzie zdecydowanie trudniejsze.  
  • Uszy niemowlaka możesz czyścić podczas każdej kąpieli lub częściej, w zależności od potrzeb. Jeśli Twój maluch ma tendencję do ulewania, sprawdzaj skórę wokół uszu częściej, ponieważ zdarza się, że mleko spływa w ich okolice, gromadzi się i zasycha.  
  • Jeśli podczas czyszczenia uszu zauważysz cokolwiek niepokojącego, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zwróć uwagę na: sygnały wysyłane przez dziecko (świadczące o bólu lub dyskomforcie), nadmierną wydzielinę, zaczerwienienia, opuchnięcia lub zmiany skórne. Infekcje ucha środkowego są powszechne i nie należy ich bagatelizować.  

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji dziecka? Polecamy Ci nasz artykuł o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa kąpiel noworodka, z którego dowiesz się, wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat utrzymania higieny Twojego malucha.  

Jak myć uszy niemowlaka?

Czym czyścic uszy niemowlaka?

Aby wyczyścić uszy niemowlaka, potrzebne będą Ci podstawowe akcesoria pielęgnacyjne, dzięki którym zrobisz to w prosty i bezpieczny sposób. Najlepiej wybieraj produkty przeznaczone specjalnie dla małych dzieci, ponieważ są zaprojektowane w sposób dostosowany do ich potrzeb. Zobacz, co powinnaś mieć pod ręką.  

  • Okolice wokół uszu i skórę za uszami możesz delikatnie umyć podczas kąpieli, wykorzystując do tego kosmetyki dla noworodka. Wybieraj płyny i żele do kąpieli dla dzieci o prostym, naturalnym składzie, bez zbędnych dodatków, barwników i substancji zapachowych, które mogłyby powodować podrażnienia i wysuszać delikatną skórę. Jeśli Twój maluch ma problemy dermatologiczne, dobrym wyborem mogą okazać się dermokosmetyki dla dzieci dobrane przez lekarza pediatrę lub dermatologa.  
  • Patyczki higieniczne dla dzieci to najczęściej wykorzystywany produkt do czyszczenia uszu. Możesz z nich skorzystać, ale pamiętaj: nie wkładaj ich zbyt głęboko do przewodu słuchowego, aby nie uszkodzić błony bębenkowej i nie sprawić dziecku bólu. Jakie patyczki higieniczne do czyszczenia uszu niemowlaka wybrać? 
  • Tami My baby, patyczki higieniczne dla dzieci i niemowląt mają miękkie, delikatne główki wykonane w 100% z bawełny wybielanej bez użycia chloru, dzięki czemu są przyjazne i nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. Ich kształt z ogranicznikiem umożliwia bezpieczną pielęgnację.  
  • Masmi, patyczki higieniczne do uszu z organicznej bawelny, dla dzieci i niemowlat mają specjalny kształt i ogranicznik, który uniemożliwia głębokie wsunięcie patyczków do przewodu słuchowego, a tym samym zapobiegają uszkodzeniom błony bębenkowej. Są wykonane z certyfikowanej bawełny organicznej oraz nie powodują podrażnień skóry ani alergii. 
  • Do czyszczenia uszu dobrze sprawdzą się również specjalistyczne spray’e. Nie musisz stosować ich podczas każdej pielęgnacji, ale mogą być pomocne w przypadku dużych zabrudzeń oraz nadmiaru woskowiny. Sprawdź przykładowe preparaty do higieny uszu: 
  • Voskolix spray, preparat do higieny dla dzieci i dorosłych zawiera składniki, które wspierają proces samooczyszczania się przewodu słuchowego z woskowiny. Powstał na bazie standaryzowanej oliwy z oliwek. Bez konsultacji z lekarzem, nie powinien być stosowany u dzieci poniżej pierwszego roku życia, 
  • Waxcontrol, spray do higieny uszu zawiera oliwę z oliwek i olejek miętowy. W naturalny sposób rozpuszcza i usuwa zalegającą woskowinę oraz nawilża przewód słuchowy. Przeznaczony dla dzieci powyżej 3. miesiąca i dorosłych. 

Jeśli chcesz skorzystać z bardziej specjalistycznego sprzętu do czyszczenia uszu niemowląt, sprawdź Tech-Med TMA-10 BABY, elektryczny aspirator do nosa i uszu. Skutecznie oczyszcza on uszy i nos, jest bardzo prosty w obsłudze i czyszczeniu. Zawiera specjalnie wyprofilowane końcówki, które umożliwiają łatwe, szybkie i bezpieczne usunięcie wydzieliny i zanieczyszczeń. Podczas pracy urządzenie wydaje przyjemny dźwięk uspokajający dziecko.  

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak prawidłowo czyścić uszy niemowlaka oraz jakich akcesoriów i preparatów używać lub zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy, dokładnie omów tę kwestię ze specjalistą. Problemy z uszami mogą być bardzo nieprzyjemne dla dziecka i mieć wiele konsekwencji, dlatego absolutnie ich nie bagatelizuj. 

Czym czyścic uszy niemowlaka?

Podsumowanie

Czyszczenie uszu to dla wielu rodziców jedna z trudniejszych czynności pielęgnacyjnych. W naszym poradniku przedstawiliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego czyszczenia uszu noworodka oraz wskazówki dotyczące wyboru produktów ułatwiających utrzymanie higieny. Pamiętaj, że małe dzieci są często narażone na infekcje i inne problemy z uszami, dlatego jeśli masz wątpliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.  

Źródła:

  1. Kotowski M., Niedzielski A., Czarnecka-Operacz M., Higiena uszu, noska i paznokci, Medycyna Praktyczna, 2012 
    https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52306,higiena-uszu-noska-i-paznokci#:~:text=Czyszczenie%20uszu,robi%C4%87%20palcami%20lub%20cienk%C4%85%20myjk%C4%85. [dostęp: 10.12.2023 r.]
  2. Clegg A., Loveman E., Gospodarevskaya E., The safety and effectiveness of different methods of earwax removal: a systematic review and economic evaluation, Health Technology Assesement, 2010
  3. Usuwanie woskowiny u dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/62124,usuwanie-woskowiny-u-dziecka [dostęp: 10.12.2023 r.] 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora